Gündem
Giriş Tarihi : 01-01-2021 21:16   Güncelleme : 04-01-2021 03:49

Türkiye'de 15 kişide mutasyonlu virüs görüldü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere'den son dönemde Türkiye'ye giriş yapan 15 kişide yeni mutasyonlu virüs tespit edildiğini açıkladı.

Türkiye'de 15 kişide mutasyonlu virüs görüldü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı yazılı açıklamada, İngiltere tarafından duyurulan mutasyonlu virüsle ilgili tedbirlerin alınıp bu ülkeden yurda girişlerin askıya alındığını hatırlattı.

İngiltere'den gelenlerin tamamı geriye dönük olarak taranıyor

Ayrıca son dönemde İngiltere'den Türkiye'ye girmiş kişilerin tamamının da geriye dönük tarama altına alındığını belirten Koca, Halk Sağlığı Referans laboratuvarlarının da yurdun çeşitli bölgelerinden düzenli taramalar yaptığını aktardı.

15 kişi izolasyon altına alındı

Bakan Koca'nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

İngiltere'den son dönemde yurda giriş yapan ve PCR test sonucu pozitif çıkan kişilerden geriye dönük taramalar neticesinde 15 kişide yeni mutasyon ile uyumlu virüs yükü tespit edilmiştir. Bu kişiler tarama başladığından beri izolasyon altındadır. İzolasyonları devam eden kişilerin temas çevreleri de karantinaya alınmış ve yaygın temas taraması yapılmış ve kontrol altına alınmıştır.

İngiltere'den yurda girişler tamamen durduruldu

Yurt çapında yapılan düzenli taramalarda mutasyonlu virüs İngiltere'den giriş yapan kişiler dışında tespit edilmemiştir. İngiltere'den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur. Gelişmelerden vatandaşımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz.