Gündem
Giriş Tarihi : 06-12-2021 01:38   Güncelleme : 11-12-2021 02:43

Türkiye Barolar Birliği'nde Metin Feyzioğlu dönemi kapandı

Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı'na, 348 delegeden 182'sinin oyunu alan Erinç Sağkan seçildi, Metin Feyzioğlu ise 156 oy aldı. Yeni başkanın seçilmesinin ardından muhalefet cephesinden tebrik mesajları yağdı.

Türkiye Barolar Birliği'nde Metin Feyzioğlu dönemi kapandı

Türkiye Barolar Birliği 36. Olağan Genel Kurulu'nun ikinci gününde başkanlık ve yönetim kurulu üyeliği için seçim yapıldı. 348 delegenin oy kullandığı seçimde oy verme işlemi saat 09.00'da başladı ve 17.00'ye kadar devam etti.

Yeni yönetim için mevcut başkan Metin Feyzioğlu, Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan ve Mardin Barosu avukatlarından Medeni Ayhan yarıştı.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanlığı'na, 348 delegeden 182'sinin oyunu alan Ankara Barosu Başkanı Ramiz Erinç Sağkan seçilirken, Metin Feyzioğlu ise 156 oy aldı. 10 delege ise başkanlık seçimi için oy kullanmadı.

Genel kurulda, yönetim, disiplin ve denetleme kurullarının üyeleri de belirlendi.

Sağkan ve Feyzioğlu'nun listelerindeki isimler

Gazete Duvar’dan Müzeyyen Yüce’nin haberine göre, Feyzioğlu'nun yönetim kurulu aday listesinde 8, Sağkan'ın listesinde ise 5 baro başkanı bulunmaktaydı.

Feyzioğlu’nun listesinde bulunan isimler şu şekilde: Ağrı Barosu Başkanı Mehmet Salih Aydın, Bilecik Barosu Başkanı Halime Aynur, Siirt Barosu Başkanı Nizam Dilek, eski Isparta Barosu Başkanı Gökmen Hakkı Gökmenoğlu, Sinop Barosu Başkanı Hicran Kandemir, Bitlis Barosu Başkanı Fuat Özgül, Giresun Barosu Delegesi Gültekin Uzunalioğlu, Tokat Barosu Başkanı Melih Yardımcı, Çorum Barosu Başkanı Kenan Yaşar ve Elazığ Barosu Başkanı Mustafa Yentür.

Sağkan’ın listesinde bulunan isimler ise şöyle: Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt, Trabzon Barosu Başkanı Sibel Suiçmez, Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun, eski Adana Barosu Başkanı Veli Küçük, Kırklareli Barosu Başkanı Turgay Hınız, Aksaray Barosu Başkanı Ramazan Erhan Toprak, İzmir Barosu Delegesi Ercan Demir, Muş Barosu Delegesi Abdülbaki Çelebi, Muş Barosu Delegesi Ali Bayram ve Ankara Barosu Delegesi İsmail Cumhur Bozkurt.

İlk tebrik Mansur Yavaş'tan geldi

Sağkan'a ilk tebrik Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan geldi.

Yavaş, Twitter hesabında şu mesajı paylaştı:

  • Türkiye Barolar Birliği Başkanı seçilen meslektaşım Sayın Erinç Sağkan'ı tebrik ediyorum. Hukukun üstünlüğünün sağlanmasında önemli katkılarının olacağına yürekten inanıyorum.

İmamoğlu'nun mesajı: "Adaleti egemen kılma mücadelesinde başarılar diliyorum"

İmamoğlu da, tebrik mesajında, "Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı seçimini kazanan Erinç Sağkan'ı ve yönetim kurulunu tebrik ediyor, hukukun üstünlüğü ve adaleti egemen kılma mücadelesinde başarılar diliyorum" ifadelerini kullandı.

Yeni başkandan ilk açıklama: "Genel kurul irademiz, değişimden yana tavır koydu"

Seçilmesinin ardından bir açıklama yapan yeni başkan Sağkan, "'Bu ülkede hiçbir avukat, baro yalnız; yurttaşlarımızın hiçbiri de savunmasız kalmayacak' diyorduk, bundan sonra da vatandaşlarımızın, avukatlarımızın, stajyer avukatlarımızın göreceği duruş tam bu şekilde olacaktır" dedi.

Seçime delegelerin tamamının katıldığını belirten Sağkan, "Genel kurul irademiz, değişimden yana tavır koydu. Kimsenin başını öne eğdirmeyeceğiz" diye konuştu.

Feyzioğlu: "Mesai arkadaşlarım, dostlarım, yol arkadaşlarım hakkınızı helal ediniz"

Seçimi kaybetmesinin ardından Instagram hesabından bir paylaşım yapan Metin Feyzioğlu da, Sağkan'ı tebrik ettiği mesajında şunları söyledi:

Kılıçdaroğlu: "Görevinizi hiçbir baskı altında kalmadan yerine getireceğiniz günler yakındır"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanlığı'na seçilen Erinç Sağkan'ı tebrik etti.

Kılıçdaroğlu, Twitter hesabında şu ifadeleri kullandı:

  • Türkiye Barolar Birliği 36. Olağan Genel Kurulu'nda seçimi kazanarak TBB Başkanı seçilen Erinç Sağkan ve yönetim kurulunu kutluyorum. Hukukun egemenliğini birlikte tesis edeceğimiz, ülkemizde görevinizi hiçbir baskı altında kalmadan yerine getireceğiniz günler yakındır.