Dünya
Giriş Tarihi : 12-07-2020 00:04   Güncelleme : 14-07-2020 02:12

Trump'ın rakibi Biden'dan Ayasofya tepkisi: 'Karardan geri dönün'

ABD'de Demokrat Partili 'Başkan' adayı Joe Biden, Ayasofya konusunda Erdoğan'ın kararından geri dönmesini isteyerek, "Bu değerli mekânı halihazırdaki müze statüsünde tutmasını ve herkesin eşit erişimini garanti etmesini talep ediyorum" dedi.

Trump'ın rakibi Biden'dan Ayasofya tepkisi: 'Karardan geri dönün'

Ayasofya'nın müzeden camiye dönüştürülmesi için 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptaline bir tepki de ABD'de 4 ay sonra düzenlenecek başkanlık seçimlerinin Demokrat Partili adayı Joe Biden'dan geldi.

Barack Obama döneminin Başkan Yardımcısı olan Biden, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a kararından vazgeçmesi çağrısı yaptı.

"DERİN ESEFLE KARŞILADIM"

Yazılı açıklama yayımlayan Biden, "mimari harika ve pek çok inançtan insan için çok değerli bir kutsal mekân olan Ayasofya'nın son 85 yıldır müze olması sayesinde tüm dünyadan insanların ziyaret etme, hayranlık besleme ve dua etme imkânı bulduğunu" dile getirdi.

"Ayasofya'nın 1985'te UNESCO Dünya Mirası statüsü kazandığını" belirten Biden, "Türk hükümetinin burayı camiye dönüştürme kararını derin esefle karşıladığını" vurguladı.

"KARARINDAN GERİ DÖNMESİNİ İSTİYORUM"

ABD Başkanı Donald Trump'ın Demokrat Partili rakibi, "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan'ın kararından geri dönmesini, bu değerli mekânı halihazırdaki müze statüsünde tutmasını ve herkesin eşit erişimini garanti etmesini talep ediyorum" dedi.