Dünya
Giriş Tarihi : 13-01-2021 02:15   Güncelleme : 16-01-2021 03:52

Trump, Kongre baskını sonrası ilk kez konuştu: 'Şiddet istemiyorum'

Kongre baskını sonrası ilk kez konuşan Trump, azil sürecinin kitleler arasında büyük öfke yarattığını, ancak kendisinin şiddet istemediğini ve sevmediğini söyledi.

Trump, Kongre baskını sonrası ilk kez konuştu: 'Şiddet istemiyorum'

20 Ocak'ta Başkanlık görevini devredecek olan Donald ​​​​​Trump, Texas eyaletine yapacağı ziyaret öncesi, Beyaz Saray'dan ayrılmadan önce gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Azil süreci: "Cadı avının devamı"

Trump, geçen haftaki Kongre baskıyla ilgili, "Ben şiddet istemiyorum, sevmiyorum, hiç istemedim" açıklamasında bulunurken, kendisine yönelik azil sürecini de 'cadı avının devamı' olarak nitelendirdi.

"Azil süreci, siyasi tarihimizdeki en büyük cadı avının devamıdır" diyen Trump, "Kesinlikle çok saçma. Bu azil süreci, büyük bir öfkeye yol açıyor" dedi. 

Başkan Trump, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Senato Azınlık Lideri Chuck Schumer'in, kendisini azletmeye yönelik çabalarını da "korkunç" olarak tanımladı.

Twitter hesabının kapatılması: "Şirketler berbat bir hata yaptı"

Twitter'ın hesabını kapatmasına yönelik, "Teknoloji devleri berbat bir hata yaptı. ABD'ye kötülük yaptılar" diyen Trump, teknoloji firmalarının kendisini engellemesinin öfkeye sebep olduğunu belirterek, "Ben hiç bu kadar öfkenin bir araya geldiğini görmemiştim" diye konuştu. 

Kongre baskınında sorumluluğu olup olmadığına ilişkin bir soruya ise, "O gün söylediklerim tamamen uygundu" yanıtını verdi. Baskından önceki söylediklerinin analiz edildiğini ve insanların bu sözleri tamamen uygun olduğunu düşündüklerini öne sürdü.