Sağlık
Giriş Tarihi : 05-10-2021 00:33   Güncelleme : 09-10-2021 02:33

Son araştırma yayınlandı: BioNTech'le ilgili kötü haber

ABD'nin saygın üniversiteleri tarafından yapılan bir araştırma, iki doz Pfizer/BioNTech aşısının koruyuculuğu konusunda yeni bir gerçeği ortaya çıkardı.

Son araştırma yayınlandı: BioNTech'le ilgili kötü haber

ABD'de yapılan yeni bir araştırmada, iki doz MRNA bazlı Pfizer/BioNTech koronavirüs aşısı olanların 6 ay sonra antikor seviyelerinin düştüğünü ortaya çıkarırken, uzmanlar koronavirüs varyantlarına karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek için üçüncü dozun yapılmasını tavsiye etti.

46 kişiden kan örnekleri alındı

NTV'de yer alan habere göre, Stanford Üniversitesi ve Emory Üniversitesi’nden araştırmacılar, çoğu genç ya da orta yaşlı olan ve sağlıklı 46 yetişkin bireyden iki doz aşı olduktan hemen sonra ve 6 ay sonra aldığı kan örneklerini karşılaştırdı.

Koronavirüsün Delta, Beta ve Mu varyantlarına karşı gönüllülerin yaklaşık yarısının antikor geliştirdikleri görülürken, ikinci dozdan 6 ay sonra antikor sayısında azalma olduğu belirlendi.

7 ay içinde antikor sayısı 10 kat düştü

Araştırmayı yürüten Bali Pulendran ve Mehul Suthar, "Çalışmamız Pfizer/BioNTech aşısının yüksek seviyede antikor oluşumunu sağladığını, ama bu seviyenin 7 aya kadar yaklaşık 10 kat azaldığını gösterdi" dedi.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için 1 doz daha

Araştırmayı yürüten Pulendran ve Suthar, SARS-CoV-2 enfeksiyonuna karşı korunuyor olmanın hâlâ önemini koruduğunu belirterek, "Bu bulgular 6 ile 7 ay sonra destekleyici bir doz koronavirüs aşısının SARS-CoV-2 ve varyantlarına karşı bağışıklık sistemini güçlendireceğini ortaya koydu" ifadelerini kullandı.