Dünya
Giriş Tarihi : 03-04-2020 00:53   Güncelleme : 06-04-2020 02:38

Şenzen'de 1 Mayıs'tan itibaren kedi ve köpek eti yasaklanıyor

Çin'de başlayan koronavirüs salgınına vahşi hayvanların neden olduğuna yönelik yapılan çalışmaların ardından, Şenzen'de kedi ve köpek dahil olmak üzere vahşi hayvan tüketiminin yasaklandığı öğrenildi. 

Şenzen'de 1 Mayıs'tan itibaren kedi ve köpek eti yasaklanıyor

Reuters'ta yer alan habere göre, Şenzhen Valiliği tarafından yapılan açıklamada, "Köpekler ve kedilerin diğer hayvanlara kıyasla insanlarla daha yakın bir ilişkisi var. Köpek ve kedi tüketiminin yasaklanması Hong Kong ve Tayvan gibi diğer gelişmiş ülkelerde yaygın bir durum" ifadelerine yer verildi.

Öte yandan, köpek ve kedi yeme yasağının 1 Mayıs'ta yürürlüğe gireceği öğrenildi.

"YASAK, HONG KONG VE TAYVAN'DA YAYGIN BİR UYGULAMA"

Güney Çin teknoloji merkezi tarafından yapılan açıklamada, "Evcil hayvanlar olarak köpekler ve kediler, insanlarla diğer tüm hayvanlardan çok daha yakın bir ilişki kurmuştur ve köpek ve kedi ile diğer evcil hayvanların tüketimini yasaklamak, gelişmiş ülkelerde ve Hong Kong ve Tayvan'da yaygın bir uygulamadır" ifadelerine yer verildi.

ASYA'DA YILDA 30 MİLYON KÖPEK YENİLİYOR

Humane Society International (HSI) verilerine göre ise, Asya’da yılda 30 milyon köpek tüketiliyor. Ama köpek eti yemek Çin’de çok yaygın değil. Çin halkının çoğu hiç köpek yemediklerini ve yemek istemediklerini söylüyor.

Öte yandan, Çin'de vahşi hayvan tüketiminin de ocak ayının başlarında yasaklandığı açıklanmıştı.

"VAHŞİ HAYVANLARIN BESLEYİCİ OLDUĞUNU GÖSTEREN HİÇBİR KANIT YOK"

Şenzhen Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'nden Liu Jianping de, kümes hayvanları ve deniz ürünlerinin tüketiciler için yeterli olduğunu söyledi.

Şenzen Daily'ye konuşan Liu, "Vahşi hayvanların kümes ve çiftlik hayvanlarından daha besleyici olduğunu gösteren hiçbir kanıt yok" ifadelerini kullandı.

"BAŞKA SALGINLARI ÖNLEMEK İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM"

Humane Society International'in vahşi yaşamdan sorumlu başkan yardımcısı Teresa M. Telecky de, "Şenzen, dünya çapında pandemiden ders çıkaran ve başka salgınları önlemek için gerekli önlemleri alan dünyadaki ilk şehir. Şenzen'in vahşi yaşam tüketimini ve ticaretini durdurmak üzere attığı bu cesur adım, dünyadaki diğer hükümetlerin de takip etmeleri için bir model teşkil ediyor" dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
webmaster forum