Kobani davasının 16 Mayıs'ta görülen karar duruşmasında Ankara 22'nci Ağır Ceza Mahkemesi; Emine Ayna, Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel, Ayla Akat Ata ve Meryem Adıbelli'nin tahliyesine hükmetmişti.

Davaya bakan avukatların verdiği bilgiye göre savcılık, Ankara 22'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği tahliye kararlarına itiraz etti.

Mahkeme, Gültan Kışanak hakkında "Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma" suçundan beraatine karar vermişti.

Kışanak hakkında "Silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan ise 8 yıl hapis cezasına hükmedildi ve Terörle Mücadele Kanunu'ndan yarısı kadar artırılarak 12 yıl hapis cezası verildi.

Gültan Kışanak'ın tutukluluğunda geçirdiği süre göz önüne alınarak tahliyesine karar verilirken, hakkında yurtdışına çıkış yasağı konuldu.

Sebahat Tuncel ise 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı, tutuklu kaldığı süre göz önüne alınarak yurtdışına çıkış yasağı tedbiriyle tahliyesine karar verildi.

Ayla Akat Aka, "Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma" suçundan beraat ederken "Silahlı terör örgütü üyeliği"nden ise 6 yıl 6 ay hapis cezası ve Terörle Mücadele Kanunu kapsamında yarısı kadar artırılarak 9 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Tutuklamada geçen süresi nedeniyle Akat hakkında tahliye kararı çıktı.

Meryem Adıbelli'nin "Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma" suçundan beraatine karar verildi.

"Silahlı terör örgütü üyeliği"nden 6 yıl hapis cezası 9 yıla artırıldı. Adıbelli'ye verilen ceza, tutukluluğunda geçirdiği süre göz önüne alınarak yurtdışı çıkış yasağı ile tahliyesine karar verildi.

Emine Ayna hakkında "Devletin birliği ülke bütünlüğü bozulması" suçundan beraati kararlaştırıldı.

Ayna hakkında "Silahlı terör örgütü üyeliği"nden verilen 8 yıl hapis cezası yarı oranda artırılarak 12 yıl hapis cezasına hükmedildi ve takdiri indirim uygulanarak hapis cezası 10 yıla indirildi.

Yurtdışına çıkış yasağı şeklinde uygulanan adli kontrol tedbirinin devam etmesine karar verildi.