Gündem
Giriş Tarihi : 28-05-2021 03:23   Güncelleme : 02-06-2021 02:40

Sağlık Bakanlığı 'yeniden normalleşme için kolları sıvıyor'

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında yürütülen aşılama kampanyası için, televizyonlarda gösterilmek üzere 'kolları sıvıyoruz' sloganıyla 8 kamu spotu hazırladı.

Sağlık Bakanlığı 'yeniden normalleşme için kolları sıvıyor'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından, koronavirüs aşılama kampanyası için hazırlanan kamu spotunu, "Hayatımızın yeniden normalleşmesi için kolları sıvıyoruz" mesajıyla paylaştı.

Koronavirüs salgınından önceki hayata geri dönülebilmesi için aşılamanın öneminin vurgulandığı kamu spotları, "Eski normallerimize yeniden dönmek, işleri tekrar yoluna koymak, koronavirüsün yıkıcı etkilerinden korunmak için kollarımızı sıvıyoruz" ifadeleriyle başlıyor.

Aşılanan kişilere uyarılar

Koronavirüs aşılamasına ilişkin çeşitli bilgilerin yer aldığı videolarda, aşının ikinci dozunun yapılmasının ardından bağışıklığın gelişmesinin genellikle birkaç hafta sürdüğü, aşılanan kişilerin, korunsalar bile virüsü almaları durumunda başkalarına bulaştırabileceği uyarıları yapılıyor.

Videolarda, toplumsal bağışıklık oluşana kadar maske, mesafe ve temizlik tedbirlerine uyulması gerektiği vurgulanarak, "Sağlık Bakanlığı'nca uygulanan Covid-19 aşıları, standart kalite, güvenlilik ve etkinlik çalışmalarıyla geliştirilmiştir. Aşıların yüksek koruma sağladığı klinik çalışmalarla kanıtlanmıştır" ifadelerine yer veriliyor.

Covid-19 aşıları hastalığı ağır geçirme riskini azaltıyor

Covid-19 aşılarının bugüne kadar yapılan klinik çalışmalarında ve aşılanan kişilerde genellikle hafif yan etkiler görüldüğünün belirtildiği videolarda, "Yapılan araştırmalar, Sağlık Bakanlığı'nca uygulanan Covid-19 aşılarının, hastalığı ağır geçirme riskini, hastaneye yatış ve ölüm oranını azalttığını göstermiştir" bilgisi veriliyor.

Kamu spotları, "Tedbirler ve aşıyla Covid-19'u aşıyoruz. Sağlığımız için kolları sıvıyoruz" ifadeleriyle sonlanıyor.

"Kolları sıvıyoruz" sloganıyla hazırlanan 8 kamu spotu, bugünden itibaren televizyon kanallarında gösterilecek.