Dünya
Giriş Tarihi : 09-12-2021 02:51   Güncelleme : 13-12-2021 02:53

Pfizer ve BioNTech'ten Omicron varyantıyla ilgili aşı açıklaması

Pfizer-BioNTech aşısının Omicron varyantına karşı etkisinin düşük olduğunu söyleyen Güney Afrika araştırmasının ardından firmalardan ortak açıklama geldi.

Pfizer ve BioNTech'ten Omicron varyantıyla ilgili aşı açıklaması

Koronavirüsün tüm dünyaya yayılmaya devam eden yeni varyantı Omicron karşısında eldeki aşıların ne kadar etkili olacağına dair soru işaretleri sürerken, Almanya merkezli BioNTech ve ABD'li firma Pfizer'dan konuya ilişkin ilk resmi açıklama geldi.

Ortak açıklama yayınlayan firmalar, kendi ürettikleri aşının 2 dozunun Omicron'a karşı yeterli antikor sağlamayacağını, ama hatırlatıcı 3'üncü doz aşının varyantı nötralize ettiğini duyurdu.

Pfizer-BioNTech, gerektiği halde yalnızca Omicron varyantına yönelik bir aşıyı da Mart 2022'ye kadar hazır edebileceklerini açıkladı.

Güney Afrika'da yapılan araştırmaya göre 40 kat daha az etkili

Güney Afrika'da yapılan yeni ve küçük çaplı bir çalışma, Pfizer-BioNTech aşısının Omicron'a karşı diğer varyantlardan 40 kat daha az etkili olabileceğini ortaya koymuştu.

Afrika Sağlık Araştırmaları Enstitüsü'nden araştırmayı yürüten Prof. Dr. Alex Sigal, henüz Omicron'un aşıyla gelişen antikorlardan kaçma kapasitesi konusunda net bir veriye ulaşmadıklarını söylemişti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilisi Mike Ryan ise, bu araştırma sonuçları üzerine eldeki aşıların Omicron'a karşı da etkili olmaması için bir sebep olmadığını ifade etti.

Güçlendirici doz mesajı

Öte yandan, Pfizer'ın İngiltere Müdürü ve İngiliz İlaç Endüstrisi Derneği Başkanı Ben Osborn gelecek yıllarda koronavirüs aşılarının güçlendirici dozlarına ihtiyaç duyulabileceğini söyledi.

Osborn, İngiltere'nin Covid-19 aşı kampanyasının birinci yıldönümünde verdiği röportajda, "Bilim ve veriler bize gösteriyor ki, önümüzdeki birkaç yıl boyunca yetişkin nüfusumuzda bir miktar güçlendirici dozlara ihtiyacımız olacak" dedi.

İnsanların güçlendirici aşılara ne kadar süre ihtiyaç duyacakları sorusu üzerine Osborn, "Bence uzun yıllar açısından bunu söylemek zor, çünkü hiçbirimiz virüsün zamanla nasıl gelişeceğini tahmin edemeyiz" yanıtı verdi.

"Omicron, gelecekte daha fazla mutasyona yol açabilir"

Pfizer CEO'su Albert Bourla da Omicron varyantı ile ilgili olarak Wall Street Journal gazetesine açıklamalarda bulundu.

Omicron'un önceki varyantlara göre daha hafif olduğunu ama daha hızlı yayıldığını belirten Bourla, gelecekte daha fazla mutasyona yol açabileceğini aktardı.

"Hızlı yayılan bir varyant olmasının iyi bir haber olduğunu düşünmüyorum" diyen Bourla, "Hızlı yayılması demek, milyarlarca insana bulaşacağı ve başka bir mutasyon ortaya çıkabileceği anlamına geliyor. Bunu istemezsiniz" ifadelerini kullandı.