Hakkari'nin Çukurca ilçesinin karşısındaki Irak toprakları içinde yer alan Metina Vadisi ile Zap, Avaşin ve Basyan bölgelerinde 17 Nisan 2022 tarihinde başlatılan Pençe-Kilit hava destekli kara harekâtı bölgesinden acı haber geldi.

Operasyon bölgesinde bir askeri üsse sızma girişiminde bulunan PKK'lı teröristlerle çatışma çıktı.

Çatışmada Piyade Sözleşmeli Er Salih Ay, şehit olurken, 1 asker de yaralandı.

'6 terörist öldürüldü'

Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB) yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Pençe-Kilit Operasyonu Bölgesinde, 17 Şubat 2024 tarihinde, Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) mensuplarınca bir üs bölgemize sızma girişiminde bulunulmuş, çıkan çatışmada kahraman silah arkadaşımız P. Söz. Er Salih Ay şehit olmuş, bir kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır.

Yaralanan personelimiz, derhal hastaneye sevk edilerek tedavisine başlanmıştır.

Çıkan çatışmada, ilk belirlemelere göre altı terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Bölgedeki operasyonlar devam etmektedir.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda, hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah'tan rahmet; kederli ailesine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimize de acil şifalar dileriz.

Milli Savunma Bakanı'ndan başsağlığı mesajı

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler de, başsağlığı mesajında şunları kaydetti:

Kahraman silah arkadaşımız, 17 Şubat 2024 tarihinde şehit olmuştur. Kahraman şehidimize sahsım ve Milli Savunma Bakanlığı mensupları adına Allah'tan rahmet; kederli ailesine ve asil milletimize başsağlığı ve sabır dilerim.