Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Erdoğan, diplomasi trafiğine ilişkin bir soruya, "Mesela Tanzanya Cumhurbaşkanı Türkiye’ye gelecek. Tanzanya, Afrika'nın önemli bir ülkesi. Bu nedenle onun Türkiye'ye gelişi çok çok önemli. Onlarla atacağımız adımlar diplomatik konuların yanında, yatırımlar açısından da önemli fırsatları barındırıyor" yanıtını verdi.

Irak'ın su talebi

Irak'ın başkenti Bağdat'a yapacağı ziyarete ilişkin de konuşan Erdoğan, şunları kaydetti:

Özellikle Irak tarafı bizim bu ziyaretimize çok önem veriyor. Bu ziyaretle birlikte Türkiye ve Irak olarak münasebetlerimizi farklı bir zemine oturtacağız.

Ziyaretimizin gündem başlıklarının en önemlilerinden biri de su meselesi. Su konusunda bizden bazı talepleri oldu, bu konuları çalışıyoruz. Bu konuyu onlarla çözmenin gayreti içinde olacağız. Onlar da zaten bu işi çözelim istiyorlar. Adımlarımızı bu istikamette atacağız.

Bir de Türkiye'ye doğalgaz ve petrol akışı konuları var, onları da ele almanın gayreti içerisinde olacağız.

Bağdat ziyaretimizin ardından dönüşte Erbil'e de bir ziyaret yapabiliriz, oradaki yetkililerle de görüşmeler yapabiliriz. Arkadaşlarımız bu konu ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor.

Putin, Türkiye'ye ne zaman gelecek?

Erdoğan, "Rusya Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin'in bir ziyareti sözkonusuydu, tarih netleşti mi?" sorusunu da şu yanıtı verdi:

Sayın Putin ile sık sık telefon görüşmeleri gerçekleştiriyoruz. Türkiye ziyareti ile ilgili henüz tarih netleşmedi. Bu konu da inanıyorum ki en kısa sürede netleşecektir.

Özgür Özel'in randevu talebi

Bir basın mensubunun, "CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in sizden randevu istediği konuşuluyor. Bu talebe yanıtınız ne olur?" sorusunu ise Erdoğan şöyle cevapladı:

CHP'nin Genel Başkanı Sayın Özel'e kapımız açık. Ele alacağımız konu başlıklarımız çok, ziyarete geldikleri anda oturur konuşuruz.

Öğretmen atamaları

Erdoğan, öğretmen ataması sorusuna da, "Öğretmen atamaları fazla uzamayacak, yakında bir miktar atama yapacağız. Ancak şimdi rakam vermek doğru olmaz. Milli Eğitim Bakanımız konuyu çalışıyor" yanıtını verdi.