Sağlık
Giriş Tarihi : 27-12-2020 02:56   Güncelleme : 30-12-2020 02:00

Mutasyona uğrayan virüs Türkiye'de görüldü mü?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere'de ortaya çıkan ve Avrupa ülkelerine sıçrayan Covid-19 mutasyonunun Türkiye'de görülüp görülmediğini açıkladı.

Mutasyona uğrayan virüs Türkiye'de görüldü mü?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere'de mutasyona uğrayan ve yüzde 70 bulaşma hızı olan Covid-19'la ilgili kişisel Twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu.

"Ülkemizin çeşitli bölgelerinden örnekleri inceliyoruz"

Bakan Koca, açıklamasında şu ifadeleri kullandı

  • Virüste mutasyon ve varyasyon değişikliklerinin izlenmesi için Halk Sağlığı referans laboratuvarlarımız düzenli olarak ülkemizin çeşitli bölgelerinden örnekleri incelemektedir. Bu incelemeler kapsamında belirlenen varyasyon ve mutasyonlar Dünya Sağlık Örgütü ile paylaşılmaktadır.

  • Mutasyon tedbir uygulamaları kapsamında son dönemde İngiltere'den ülkemize gelen ve test sonucu pozitif çıkan kişilerin PCR örnekleri ile ülkemizin çeşitli bölgelerinden örnekler referans laboratuvarımızda tam gen sekanslama yöntemi ile incelenmiştir.

"Ülkemizde mutasyona rastlanmamıştır"

  • Ne son dönemde yurda ilgili ülkelerden giriş yapan PCR pozitif vakalardan alınan numunelerde, ne de yurdun çeşitli bölgelerinden toplanan örneklerde İngiltere'nin rapor ettiği gen mutasyonuna rastlanamamıştır. Düzenli incelemelerimiz devam edecek.