Siyaset
Giriş Tarihi : 04-03-2021 00:32   Güncelleme : 07-03-2021 22:16

Muharrem İnce: 'Parti tüzüğümüzü bitirdik, 45 gün içinde açıklarız'

Yeni kuracağı partiyle ilgili açıklamalarda bulunan Muharrem İnce, "Tüzüğümüzü yazdık bitirdik. Binamızın bitimini 19 Mayıs'a planlamıştık ama daha erken olacak gibi. Parti genel merkezinde detayları açıklamak istiyoruz. 45 gün içinde açıklarız" dedi.

Muharrem İnce: 'Parti tüzüğümüzü bitirdik, 45 gün içinde açıklarız'

Ahmet Hakan'la Tarafsız Bölge programına katılan Muharrem İnce, CHP'den istifa etme sürecini, başlattığı yeni oluşumu ve siyasetin gündeminde öne çıkan gelişmeleri değerlendirdi.

"Parti genel merkezinde detayları açıklamak istiyoruz"

Muharrem İnce'nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Tüzüğümüzü yazdık bitirdik. Binamızın bitimini 19 Mayıs'a planlamıştık ama daha erken olacak gibi. Parti genel merkezinde detayları açıklamak istiyoruz. 45 gün içinde açıklarız. Önce genel merkezi tamamlayacağız. Nisan ayı içerisinde yaparız.

"Hiçbir partinin tüzüğü demokratik değil"

Toplum çok kamplaştı, liderler, siyasi partiler birbirine benzedi, hiçbir partinin tüzüğü demokratik değil. Örneğin bir AK Parti seçmeni AK Parti'den memnun değil ama CHP'ye oy vermem diyor. CHP seçmeni CHP'den memnun değil ama AK Parti'ye de oy vermem diyor. Partiler arası bir geçişkenlik yok artık.

Yüzde 49'a razı değiliz. Yüzde 50+1 almak için çalışacağız.

Bugün Türkiye'de kararsızlar yüzde 30'a gelmişse ortada ciddi bir sorun var ve yeni bir ihtiyaç var demektir.

"Sınavlara kimse güvenmiyor"

Türkiye'de siyasetin kalitesini toptan yükseltmemiz lazım. Sadece bizim değil toplumsal dayanışma ile yükseltmemiz lazım. En büyük hayalim bu ülkenin bütün gençlerinin sınavlarına güvenmelerini sağlamak. Güven unsuru azaldı. Kimse güvenmiyor sınavlara. 83 milyonun sınavlara güvendiği, 'bu ülkenin sınavları dürüsttür güvenilirdir' diyebilmek; buradan başlarsak toplumsal barışa, kalkınmaya iç barışa, terörle mücadeleye katkısı olur.

"51 vilayeti gezdim şu ana kadar"

Ankara'dan siyaset yapmayacağız. 51 vilayeti gezdim şu ana kadar. Önümüzdeki günlerde tekrar yolara düşeceğiz, '81 vilayet bitti, turu tamamladık' demeyeceğiz. Büyük ilçelere gideceğiz ve halkla birebir temas kurarak, parti içerisinde demokrasiyi gerçekleştirerek bunları anlatacağız.

"Parayı 80 kurucudan topluyoruz, 1 veren de var, bin veren de"

Türkiye'de 104 tane parti var. Biz 105'inci olacağız. Bana sorduğunuz gibi diğerlerine de sorun. Biz bütün harcamalarımızı şu anda banka üzerinden yapıyoruz. 80 arkadaş, herkes bütçesine göre para koyuyor ve sistemi çözecek paramız var, bunların hepsi banka üzerinden yapılıyor. Partiyi kurduğumuz zaman o dokümanları sunarız. Parayı 80 kurucudan topluyoruz, 1 veren de var, bin veren de. Bağış geleceğine adım gibi eminim ama şu an bağış alamıyoruz. Siyasi partiyi kurduğumuz zaman bağış gelecek, şu an teknik nedenlerden dolayı alamıyoruz.

Beştepe'ye giden CHP'li: "Ben dava açtım 'kim bu' diye"

'Beştepe'ye giden CHP'li'de büyük gelişmeler oluyor. Mahkeme kayıtlarından kimin gittiği çıkacak. Şimdilik bu kadar diyeyim. Bekleyelim görelim, acele etmeyelim, ben dava açtım 'kim bu' diye.

Bunların iftira olduğu zaten dava açamamalarından belli. Makus talihi değiştirdiğim için ben kötü adam oldum.