Gündem
Giriş Tarihi : 30-04-2020 00:00   Güncelleme : 03-05-2020 19:15

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: 'Okulları 1 Haziran'da açabiliriz'

CNN Türk canlı yayınına katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Normalleşme süreci beklendiği şekilde devam ederse okulları 1 Haziran'da açarız" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: 'Okulları 1 Haziran'da açabiliriz'

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programında açıklamalarda bulundu.

İşte, Bakan Selçuk'un açıklamalarından satırbaşları:

Her şey normal sürerse okulları 1 Haziran'da açarız. Bütün toplumun bilgisi dahilinde bakanlıklarla aramızdaki iletişim çalışmaları hep bir yere bağlanıyor. 31 Mayıs'a kadar bu süreç devam edecek. Sadece eğitimden bahsetmiyoruz, ekonomide, turizmde normalleşme, bunu bütün olarak görmek lazım. Okullarımızın bir an önce açılmasını temenni ediyoruz.

Okulların dezenfektanlarla temizlenmesi, alınması gereken tedbirler, bu işlerin tedbir kısmına yönelik olarak meslek liselerinde ele alınan konular ve bizim üretim bandımızda olan birçok ürünü burada devreye sokmamız mümkün.

SORUMLULUK SINAVLARI OLACAK

Dersi her halükârda halletmek durumunda, böyle olağanüstü durumda bizim çocuklarımız birinci dönemde zayıf aldılar diye onları bu zayıfa bağlı olarak sınıfta bırakmamız çok doğru değil. Öğrencinin lehime olan bir bakış açısıyla, sorumlu geçmek koşuluyla geçecek.

Sorumluluk sınavları var. Bunlara girmek için çalışmak zorunda. İkincisi bir çocuğumuz belli dersleri alacak, bu dersleri anlayabilmesi için de bu dönemin derslerini anlaması gerekiyor. Bu konulara hazırlanmamış olan bir öğrencimiz gelecek dersleri de anlamakta güçlük çeker.

İşlenen bütün konularda sarmal yapı vardır, yani her konu birbirine bağlıdır, bir merdiven basamağı gibidir. İlkokul 4'üncü sınıftaki konu ile lise 2'deki konu birbiriyle bağlantılı.

TV'DEKİ EĞİTİM, OKULDAKİ EĞİTİMİN KARŞILIĞI DEĞİLDİR

Diyelim ki 5. Sınıfı bitiren bir öğrenciden hangi yeterlilikleri bekleriz, buna bakarız. Her öğrencinin bilmesi gereken kazanımlar var. Sadece akademik konularla ilgili tamamını yansıtmayan bir ders içeriği ile karşı karşıyalar çocuklar. TV'deki eğitim, okuldaki eğitimin karşılığı değildir, bunu telafi etmek için çocukların hangi sınıftaysa erişmesi gereken yere gelene kadar tamamlanması gerekir. Buna telafi eğitim diyoruz. EBA TV'de animasyonlarımız, deney setlerimiz var. Bunlarla olur. Başka çocuklarla yüz yüze geliriz, eksik kalan yerleri ölçüp duruma bakarak eksiklikleri gidermek için son tamamlamamızı yaparız. Biz buna telafi diyoruz. TV'deki eğitim bir telafidir. İnternet desteğinde ne kadar kaldığı, ödevlerini yapıp yapmadığı, bunların her birini kişi bazında görebiliyoruz. Bunun ölçüsünü anlayabiliyoruz, bu da bir telafidir. Üçüncüsü de, yüz yüze telafi kısmı vardır. 1 Haziran'da okulu açtık, telafi eğitimimiz başlar. Eylül'de açıldı, hemen başlar. Öğrencilerimizin ne kadar eksiği olduğunu belirleriz.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
webmaster forum