Gündem
Giriş Tarihi : 17-03-2021 19:52   Güncelleme : 20-03-2021 01:48

Milletvekilliği düşürülen Gergerlioğlu: 'Meclis'i terk etmiyorum'

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkındaki kesinleşmiş yargı kararı TBMM Genel Kurulu'nda okundu. Milletvekilliği düşürülen Gergerlioğlu, "Ben milletimin bağrındayım, kalbindeyim, hiçbir yere gitmiyorum" dedi.

Milletvekilliği düşürülen Gergerlioğlu: 'Meclis'i terk etmiyorum'

TBMM Başkanlığı'nın, HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'na terör örgütü propagandasını yapmak suçundan verilen 2 yıl 6 aylık hapis cezasına yönelik kararı TBMM Genel Kurulu'nda okundu.

Kararın ardından Meclis'te sloganlar atılmaya başlandı.

Kararın TBMM Genel Kurulu’nda okunmasıyla milletvekilliği düşürülen Gergerlioğlu ise, kararı tanımadığını belirtti.

"Anamın ak sütü gibi helal oyla geldim"

Gergerlioğlu, yaptığı açıklamada, "Baştan sona hukuksuzlukla doluydu bu karar. Ben milletimin bağrındayım, milletimin kalbindeyim ve hiçbir yere gitmiyorum. Bu, anayasa dışı bir karardır. Meclis'i terk etmiyorum. Anamın ak sütü gibi helal oyla geldim. Boyun eğmeyeceğiz. Bunu herkes bilsin. Ben 90 bin Kocaelilinin oyunu alarak buraya geldim. Prosedür olarak benim vekilliğimi düşürdüklerini iddia ediyorlar. Milletin iradesi AYM'nin kararının beklenmesidir. Bir örnek var: Berberoğlu... Berberoğlu döndü. Benim de döneceğim kesindir. Bütün bunları bile bile vekilliğimi düşürüyorlar. Bütün ihlalleri, çıplak aramayı, hukuksuzlukları yüzlerine vurdum" ifadelerini kullandı.

"TBMM'yi terk etmiyoruz"

Daha sonra Twitter hesabından yeni bir paylaşımda bulunan Gergerlioğlu, "TBMM'yi terk etmiyoruz. AK Parti MHP Cumhur İttifakı vekilleri meclisten çıktı. Biz çözüm için buradayız, sorunların halledilmesi için meclisi terk etmiyoruz" dedi.

Meclis listesinden adı çıkarıldı

TBMM Genel Kurulu’nda milletvekilliği düşürülen Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun ismi, Meclis'in resmi internet sitesindeki '27. Dönem Milletvekilleri' listesinden çıkarıldı.

Gergerlioğlu’nun sayfasına 'ANAYASAYA GÖRE MİLLETVEKİLLİĞİNİN DÜŞMESİ – 17.03.2021' ibaresi eklendi.

Gergerlioğlu'nun vekilliğinin düşürülmesi ile HDP'nin TBMM'deki sandalye sayısı da 55'e indi.

Meclis'te "Darbeci AKP" sloganı

TBMM Başkanvekili Celal Adan, milletvekilliği düşürülen HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nu Genel Kurul'dan dışarıya çıkması için uyarıda bulundu ve birleşime 10 dakika ara verdi.

Gergerlioğlu uyarıya karşılık vermezken, HDP'liler "Darbeci AKP" sloganı attı.

"Demokrasiden geri dönüş kabul edilemez"

AK Parti 22. Dönem Bitlis Milletvekili Abdurrahim Aksoy, TBMM Genel Kurulu'nu protesto etti.

Aksoy, eyleminin gerekçesini, "Türkiye bunu hak etmiyor. Demokrasiden geri dönüş kabul edilebilir değil" sözleriyle anlattı.