Ekonomi
Giriş Tarihi : 25-12-2020 00:33   Güncelleme : 28-12-2020 01:04

Merkez Bankası'ndan faiz artırımı

Yılın son Para Politikası Kurulu toplantısını bugün gerçekleştiren Merkez Bankası, faiz artışı yönünde karar aldı.

Merkez Bankası'ndan faiz artırımı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), haftalık gösterge repo faizinde 200 baz puan artışına gitti.

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından yapılan  açıklamaya göre, haftalık repo faizi % 15.00'ten % 17.00'ye çıkarıldı.

Merkez Bankası, önceki iki toplantısında faizi 675 baz puan artırmıştı, böylece bugünkü toplantıyla birlikte 3 toplantıda artırım toplam 875 baz puana ulaştı.

Yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 14.18

Merkez Bankası Beklenti Anketi'nde enflasyon beklentisi yıl sonu için % 14.18, 12 ay sonrası için % 10.84 ve 24 ay sonrası için % 9.24 seviyesinde bulunuyor.

TCMB'nin enflasyon beklentisi 2021 yıl sonu için % 9.4 seviyesinde bulunuyor.

TÜİK en son tüketici fiyatlarını yıllık % 14.03 olarak açıkladı.

TCMB'nin bir sonraki toplantısı 21 Ocak'ta gerçekleştirilecek.

"Küresel ekonomiye dair belirsizlikler devam ediyor"

Karar metninde şu ifadelere yer verildi:

Küresel ekonomiye dair veriler, üçüncü çeyrekte başlayan kısmi toparlanmanın devam ettiğine işaret etmektedir. Ancak, aşıya dair olumlu gelişmelere karşın, son dönemde artış gösteren Covid-19 vakaları nedeniyle küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler devam etmektedir.

"Cari işlemler açığı artıyor"

Milli gelir verileri ve son çeyreğe ilişkin göstergeler iktisadi faaliyette güçlü bir seyre işaret etmektedir. Ancak, artan vaka sayıları nedeniyle getirilen kısıtlamalar, başta hizmetler sektörü olmak üzere iktisadi faaliyetin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlik oluşturmaktadır. Diğer yandan, salgın döneminde sağlanan yüksek kredi büyümesinin birikimli etkileriyle güç kazanan iç talep cari işlemler açığını artırmaktadır.

"Güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılacak"

İç talep koşulları, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet etkileri, uluslararası gıda ve diğer emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki bozulma, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir.

Bu doğrultuda Kurul, enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için, 2021 yıl sonu tahmin hedefini göz önünde bulundurarak, güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir.

Önümüzdeki dönemde parasal duruşun sıkılığı, enflasyonu etkileyen tüm unsurlar dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar kararlılıkla sürdürülecektir.

Düşük enflasyon ortamının kalıcı olarak tesisinin, ülke risk primlerinin düşmesi, ters para ikamesinin başlaması, Döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla, makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir.

Merkez Bankası Başkanı "Parasal duruşumuzu gerekirse daha da sıkılaştıracağız" demişti

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, geçen hafta yaptığı 'Para ve Kur Politikası' metni sunumunda, "Enflasyona ilişkin yukarı yönlü riskler 2021 yılında para politikasının sıkı ve kararlı bir duruş sergilemesini zorunlu kılmaktadır. Gerekirse parasal duruşumuzu daha da sıkılaştıracağız" ifadelerini kullanmıştı.