Gündem
Giriş Tarihi : 23-11-2020 00:14   Güncelleme : 27-11-2020 02:02

Koronavirüs aşısı risk grubundaki 5 milyon kişiye ücretsiz

Hürriyet gazetesi başyazarı Prof. Müftüoğlu'nun Bakan Koca'dan edindiği bilgiye göre, risk grubundaki ortalama 5 milyon kişinin koronavirüs aşılanması ücretsiz yapılacak.

Koronavirüs aşısı risk grubundaki 5 milyon kişiye ücretsiz

Hürriyet gazetesi başyazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Sağlık Bakanı Koca'yla yaptığı görüşme doğrultusunda, Türkiye'nin koronavirüs aşısına ilişkin nasıl bir yol izleyeceğini derledi. 

Müftüoğlu, yazısında, Pfizer-BioNTech'in 1 yıl içinde 600-650 milyon kişiye yetecek kadar aşı üretmeyi taahhüt ettiğine dikkati çekerek şunları kaydetti:

"AŞIYA HEPİMİZİN ULAŞMASI MÜMKÜN GÖZÜKMÜYOR"

Amerika'nın 300, Avrupa Birliği'nin 200, İngiltere'nin 50, Kore ve Japonya'nın 100'er milyon doz aşı siparişi verdikleri eğer doğruysa -ki doğru olduğu anlaşılıyor- özellikle mRNA aşısına hepimizin ulaşması maalesef mümkün görünmüyor. Bu nedenle bazı ülkelerde Çin ve Rus aşılarının da kullanılacağı anlaşılıyor. Biz de zaten yola Çin aşısıyla çıkıyoruz. Birkaç hafta önce yaptığım görüşmede de Sayın Bakan bana açık ve net olarak uygulamaya Çin aşısıyla başlanacağını, ilk iki ay içerisinde risk grubundaki ortalama 5 milyon kişinin aşılanmasının ücretsiz olarak tamamlanacağını açıklamıştı. Kanaatim o ki aşı bizde de ücretsiz yapılacak. Ama bilelim ki öncelik risk grubundakilerin olacak.