Gündem
Giriş Tarihi : 21-11-2021 01:06   Güncelleme : 25-11-2021 02:24

Kılıçdaroğlu'na '28 Şubat' tepkisi: 'Önce generallerden helallik istemeli'

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun "28 Şubatçıların açtığı yaraları kapatacağız" sözlerine emekli generallerin eşleri, "Önce Sincan, Buca, Silivri'de yatan generallerden helallik istemesi gerekirdi. Kırgınız" diyerek tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu'na '28 Şubat' tepkisi: 'Önce generallerden helallik istemeli'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, grup toplantısında, Türkiye'nin mağdur kesimleri ile helalleşeceğini söylemişti.

Kılıçdaroğlu, 28 Şubat süreci için de, "Açık yaralar var, biliyorum zor olacak ama kesinlikle yapacağız. 28 Şubatçıların açtığı yaraları kapatıp helalleşeceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

Nilgün Doğan: "O dönem kabul görmüş bir irtica ile mücadele kararları var"

Cumhuriyet'ten Leyla Kılıç'ın haberine göre, Emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın eşi Nilgül Doğan, yaptığı açıklamada, Kılıçdaroğlu'nun bu sözlerine şöyle yanıt verdi:

28 Şubat davasıyla 28 Şubat süreci karıştırılıyor. 28 Şubat davası hükümeti düşürmek, vatan hainliği gibi gerekçelerle FETÖ'cü bir savcının Erbakan'ın ölümünün hemen ardından açtığı komik bir dava. Heyette görevli hakim ve savcılar, iddianameyi yazandan tutun karara imza atan hakimlere kadar hepsi ya hapiste ya da kaçak. FETÖ'ye hizmet eden bir grubun askere saldırısı... O dönemde Milli Güvenlik Kurulu kararlarını başbakan, bakanlar, cumhurbaşkanı hepsi onaylamış. Kabul görmüş bir irtica ile mücadele kararları var. MİT tarafından verilen brifing sonucu kabul edilen kararlar bunlar. Eşim bu 18 maddenin altına bugün de imza atabileceğini söylüyor. Çünkü o maddelerde ülkenin çıkarına karşı çıkan hiçbir madde yok.

"Helallik istemeye çıkacaksa önce Sincan'a, Buca'ya, Silivri'ye gitsin"

FETÖ’nün Balyoz kumpasında yaşananların aynısını yaşadıklarını söyleyen Doğan, şöyle devam etti:

Biz bekledik ki CHP çıksın ve desin ki "Bu haksız, hukuksuz bir dava. 80 yaşını aşmış insanları cezaevinde nasıl tutuyorsunuz?"

"Hak, hukuk, adalet" diyerek milletvekili için yürüdü bu insanlar. Hak, hukuk, adalet bir tek milletvekilleri için mi geçerli? Her gün bir açıklama bekledik CHP'den. Hiçbir şey yok. Keşke yine bir açıklama olmasaydı, Kılıçdaroğlu bunları hiç söylemeseydi; bugün o 18 madde uygulansaydı ne FETÖ kalkışmasını yaşardık, ne de cemaatler başını alıp giderdi. Kılıçdaroğlu helallik istemeye çıkacaksa önce Sincan'a, Buca'ya, Silivri'ye gitsin. Orada yatan generallere "Siz bu ülkeye çok hizmetler yaptınız" desin.

"Eşimin cezaevine girdiği gün kadar üzüldüm bunu duyduğumda"

"Kılıçdaroğlu bizi alternatifsiz bıraktı" diyen Nilgün Doğan, "Ben Atatürk'ün partisine oy veren biri olarak, eşimin cezaevine girdiği gün kadar üzüldüm bunu duyduğumda. Ben şimdi kime, hangi partiye oy vereceğim? Kılıçdaroğlu gitmeden benim CHP'ye verecek oyum yok. İktidar partisinin bu yöndeki tutumunu anlıyorum ama onlara ‘buyurun’ diye yol gösteren muhalefet partisini içime sindiremiyorum. Bir sürü asker ve yakınından mesaj geliyor" ifadelerini kullandı.

Saadet Kılınç: "Biz Kılıçdaroğlu'na artık oy vermeyeceğiz"

Emekli Korgeneral Hakkı Kılınç'ın eşi Saadet Kılınç da şöyle konuştu:

Kemal Kılıçdaroğlu 'ben de mağdurum' diyor, nasıl mağdur bilemiyoruz. Benim eşim ve diğer generaller Atatürk'ün askeri. Bunu bilmiyor mu? Herkes çok kırgın. Biz Kılıçdaroğlu'na artık oy vermeyeceğiz. CHP ile temasa geçtiğimiz zamanlarda çok kez eşlerimizin durumunu gündeme getirmelerini istemiştik. Hiçbir açıklama yapmadılar. Sonunda da Kılıçdaroğlu çıkıp helalleşme çağrısı yaptı. Bizim eşlerimiz bunu mu hak etti? Kılıçdaroğlu çok yanlış yaptı. Çok kırgınız. Affetmiyoruz.