Siyaset
Giriş Tarihi : 26-11-2020 00:32   Güncelleme : 01-12-2020 03:56

Kılıçdaroğlu ile Akşener'den seçim çağrısı: 'Halktan korkmayın'

Kılıçdaroğlu ile Akşener'in İYİ Parti Genel Merkezi'nde yaptıkları görüşmenin ardından liderler ortak çağrıda bulunarak, "Seçim istiyoruz" dediler.

Kılıçdaroğlu ile Akşener'den seçim çağrısı: 'Halktan korkmayın'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'le görüşmek üzere İYİ Parti Genel Merkezi'ne gitti.

Görüşmenin ardından yapılan ortak basın açıklamasının satırbaşları şöyle:

ARINÇ'IN İSTİFASI: "KÜÇÜK ORTAK BÜYÜK ORTAĞI ESİR ALMIŞ DURUMDA"

Rejimin değişmesiyle birlikte ülkenin sorunlarının saptanıp saptanamadığını soran Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

Uzun süredir Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor. Yönetilmesi için devlette liyakat olması lazım. Rejim değiştikten sonra Türkiye'nin sorunları sağlıklı saptanabiliyor mu? Sorunlar çözülüyor mu? Sorunlar büyüyor ve derinleşiyor. Buna karşı çözüm üretilmiyor. Çözüm üretmek isteyenler var AK Parti içinde ama küçük ortak, büyük ortağı esir almış durumda. Ne Bülent Arınç, ne başkası düşüncelerini ifade edebiliyor. AK Parti gibi bir partinin küçük bir partinin tutsağı haline gelmesi Türkiye'nin yönetilmediği anlamına geliyor. Türkiye yönetilmiyor, hepimiz bunun tanığıyız.

AKŞENER: "ARINÇ İSTİFA ETMEK ZORUNDA KALDI"

Akşener di, Bahçeli ve Perinçek'in konuşmalarının ardından Bülent Arınç'ın istifa etmek durumunda kaldığını belirterek şunları söyledi:

Cumhur İttifakı'nın bileşenlerinin birbirlerine dolaylı şekilde laf çarptırmasına dikkat çekmiştim. Sayın Adalet Bakanı adalet reformundan bahsetti. Sayın Erdoğan bu talebe, ekonomiyi de ekleyerek destek verdi. Akabinde, Sayın Kılıçdaroğlu tehdit edildi. Bu tehdit milli iradeye yapılmış bir tehditti. İlginç olanı, reform yapılacağı iddia edildi, Cumhur İttifakı'nın küçük ortağının genel başkanı tarafından sahiplenildi. Bu, Türk siyasetinde ilk defa olan bir şey. İlk defa siyasetçi tehdit sahibinin yanında durdu. Buna yönelik AK Parti Genel Başkanı ve yöneticileri ne yapacaklar? Sonra Sayın Arınç konuşma yaptı, Sayın Cemil Çiçek konuştu. Bir makas değişikliğine gidiliyorsa, Sayın Bahçeli ve Sayın Perinçek ne diyecek? Bu kişiler konuştu ve Sayın Arınç istifa etmek durumunda kaldı.

"20 OCAK'TAN BERİ ESNAFI GEZİYORUM, GÖRDÜĞÜM MANZARA VAHİM"

Sayın Erdoğan'ın tavrı, Sayın Arınç gibi üzerinden bazı sözleri söyletmesi, balon uçurur. Küçük ortağın sözleri sonrası Sayın Arınç'ı tahkir eden bir konuşma yapmak zorunda kaldı. Dolmabahçe Mutabakatı'ndan bir araya geldiniz, o siyasiler o masaya oturabilir mi? Sonra ölçüldü, Sayın Erdoğan elini yıkadı çıktı. Sonra o kişiler gitti. Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemini Sayın Erdoğan çok istedi. Geldi, oldu ama kazın ayağının öyle olmadığı anlaşıldı. Sayın Bahçeli 'hadi seçime gidiyoruz' dediği zaman bunu da Sayın Erdoğan'ın göze alması mümkün görünmüyor. Bugün durumları kötü, yarın daha da kötü olacak. 20 Ocak 2020'den beri esnaf geziyorum. Gördüğüm manzara vahim. İnsanlar aç, insanlar siftah yapmadan dükkân kapatıyor. Kredilerin ödeme zamanı. Yolun sorunu görünüyor. Artık Sayın Erdoğan'ın çevresindeki seçim isteyecekleri pışpışlama dönemi.

"KODAMANLARA AKTARILAN PARALAR, FAKİRİN ÖLÜME TERK EDİLDİĞİ BİR TÜRKİYE"

Biz seçim istiyoruz. Türkiye bu halde gidemez. Liyakat, şeffaflık yok. Kodamanlara aktarılan paralar, fakirin ölüme terk edildiği bir Türkiye. Hak, hukuk, demokrasi, adalet yok. Bizim Meclis'teki sayımız bunu getirmeye yetmiyor. Sayın Bahçeli seçim isterse yandı gülüm keten helva diye görüyorum.

KILIÇDAROĞLU: "HALKTAN KORKMAMAK LAZIM, MEMNUNSA ZATEN SİZİ TEKRAR BAŞA GETİRİR"

Her geçen günün toplumun üzerindeki maliyeti artırdığının altını çizen Kılıçdaroğlu da şunları kaydetti:

Türkiye'nin hem kendi içinde, hem uluslararası alanda ciddi bir zafiyet yaşadığı gerçektir. Türkiye'nin buradan kurtulması lazım. Türkiye'nin demokratikleşmesi, adaletin olması lazım. Bunun yolu bellidir. 'Türkiye'yi yönetemiyoruz' diyecekler, halkın hakemliğine başvurmak lazım. Halktan korkmamak lazım. Vatandaş perişan. Memnunsa zaten sizi tekrar getirir. Bütün sorunların çözümünde halk temel adrestir.

"NEREDE ANAYASA TASLAĞI, ÇIKARIN GÖSTERİN?"

Biz bir anayasa çalışması yapmadık ki, nerede anayasa taslağı, çıkarın gösterin. Dört parti bir araya geldik, Millet İttifakı. Biz varız, İYİ Parti var, Saadet Partisi var, Demokrat Parti var. Demişiz zaten 'güçlendirilmiş parlamenter sistem istiyoruz' diye. Gelecek Partisi'nin sayın genel başkanı geldi, güçlendirilmiş parlamenter sistemle ilgili çalışmasını verdi. Neden bu işleniyor? Acaba diğer partiler HDP ile çalışıyor mu diye bir algıyı medyalarıyla yerleştirmeye çalışıyorlar. Uzlaşma komisyonu kuruldu. O komisyonda AK Parti de vardı, HDP de vardı. Neden o zaman demediler HDP niye komisyonda vardı diye? Çünkü talimat o yönde geldi. HDP'li başkanvekili Meclis'te oturumu yönetiyor.Söz verdiğinde konuşuyorsun. Neden onu eleştirmiyorsun? Bu ülkeye demokrasiyi ve insan haklarını getirmeliyiz. Siyasi partileri eleştiririz ama siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıdır. Bu kısırdöngüyü aşmamız gerekiyor. 

AKŞENER: "BU KADAR İNSAN YALAN KONUŞACAK, SADECE ÖMER ÇELİK'İN YALANLAMASI KABUL GÖRECEK, BÖYLE ŞEY OLMAZ"

Akşener de konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

Sayın Ömer Çelik'in yalanlaması alındı baş üstüne kondu, 'doğrudur' dendi. Sonra Saadet Partisi Genel Başkanı bir açıklama yaptı. 'Böyle bir şey zinhar yoktur' diye. O bir soru işareti olarak kaldı. Enteresan. Ben 'ne CHP, ne HDP, ne AKP ile, ne Saadet Parti, ne bir kurumla herhangi bir gizli saklı anayasa çalışması yapmadık' dedim. Bu da bir koca soru işareti oldu. Enteresan. Kılıçdaroğlu'nun açıklaması da soru işaretiyle karşılandı. Bütün bu insanların içinde Ömer Çelik beyefendinin dediği kabul ediliyor, diğerleri kabul edilmiyor. Böyle bir şey olur mu? Bu kadar insan yalan konuşacak, sadece Ömer Çelik beyin yalanlaması kabul edilecek. Böyle bir şey olmaz.

"BİR BUÇUK AYDA SIFIRDAN ANAYASA YAPABİLEN VARSA, O ELİ ÖPERİM"

İddialar şu; uzmanlarla çalışmışız. TÜSES Erdal İnönü'nün kurduğu STK. Siyasi parti temsilcisi diye davet olmuyor orada. Orada MHP döneminden beri davet edilen Nuri Okutan, daha sonra da Ahmet Erozan arkadaşımız bu davetlere icabet etmişler. O davetlerde neler konuşulduğu açık. Bir vakıfta anayasa yaptınız derseniz bunun akla mantığa uygun yanı olması lazım. Bir buçuk ayda bu ülkede sıfırdan anayasa yapılabiliyorsa yapan eli öperim, böyle bir şey mümkün mü? Bir buçuk ayda sıfır hukukçu katılmış, oturup anayasa yazılmış. Meclis'te 2011'den itibaren oturup çalıştıkları Anayasa Komisyonu'nun mensupları hukukçuydu, her siyasi parti hem hukukçu hem siyaset bilimci komisyonlar kurdular. 47 ya da 48 maddede de uzlaşıldı. 'At izi it izine karıştı' sözü var. Her şeyin farkındayım. Damat gitti, Arınç söz söyledi tartışılmıyor. Bunlar olurken olmayan konunun sündüre sündüre konuşulmasını anlıyorum. Ayıp olan şu; bu tür yalan tartışmalarla esnafın, işsiz gençlerin, tencere kaynatamayan kadınların karşısında bunlara uzun cevaplar vermek bizim ayıbımız. Bu konuyu kapatıyorum. Bir daha bana ya da partimden herhangi arkadaşımıza bu yönde sorulan sorulara cevap vermeyeceğim. Kodamanlara para yağdırmak yerine bu ülkenin gariban çocuklarına bilgisayar dağıtmalıydı bu iktidar. Bunları tartışmak o insanlara hakaret diye düşünüyorum.