Siyaset
Giriş Tarihi : 17-07-2021 01:32   Güncelleme : 22-07-2021 22:22

Kılıçdaroğlu: İktidar olunca Suriyelileri 2 yıl içinde göndereceğiz

CHP lideri Kılıçdaroğlu, "İktidarımızda Suriyeli misafirlerimizle helalleşip iki yılda memleketlerine uğurlayacağız. Bunlar çözemediler, çözme güçleri de yok, kapasiteleri de yok, ama biz çözeceğiz" dedi.

Kılıçdaroğlu: İktidar olunca Suriyelileri 2 yıl içinde göndereceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriye ve Suriyelilere ilişkin Twitter hesabında, görüntülü bir açıklama paylaştı.

Kılıçdaroğlu paylaşımında, "İktidarımızda Suriyeli misafirlerimizle helalleşip iki yılda memleketlerine uğurlayacağız. Bu iktidarımızın en önemli 5 önceliğinden biridir. Plan ve programlarımız hazır. Bu video da bunun taahhüdü olarak burada dursun istedim" ifadelerini kullandı.

"Nüfus yoğunluğu Suriye'ye komşu illerde"

Açıklamasında, resmi rakamlara göre Türkiye'de 3 milyon 600 bin Suriyelinin bulunduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, Suriye'ye komşu illerde yoğunluğun görüldüğünü, bazı illerde Türk vatandaşlarından fazla Suriyeli vatandaşların bulunduğunu söyledi.

Geçinemeyen, işsiz kalan insanların Suriyelilerden şikâyet ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, ilerleyen süreçte çok daha ciddi açmazlarla karşılaşılabileceğini söyledi.

"Çözme güçleri de yok, kapasiteleri de yok"

Bu sorunun çözülmek zorunda olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, "Bunlar çözemediler, çözme güçleri de yok, kapasiteleri de yok, ama biz çözeceğiz. İnsani boyutuyla ele alacağız sorunu ve çözeceğiz" dedi.

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

Bu sorunu çözmemiz lazım. Öncelikle Suriye'yle ilişkilerimizi düzelteceğiz, büyükelçilikleri açacağız. Ben Avrupa Birliği'ne gittiğimde bana Suriyeli mültecilerden şikâyet ettiler. Onlara şunu söyledim: 'Neden şikâyet ediyorsunuz? Mülteciler geldi diye mi? Peki, Suriye'de kan gövdeyi götürürken sesiniz çıkmıyordu. Mülteciler Türkiye'ye gelirken sesiniz çıkmıyordu, ne zaman sizin kapıya dayandılar bağırmaya başladınız.' 'Peki nasıl çözülecek' diye sordular, dedim ki 'Elinizi cebinize atacaksınız, Suriyelilerin yolunu, okulunu, hastanesini, kreşini, her şeyini, hepsini yapacaksınız, arkasından Suriyelileri biz kendi ülkelerine göndereceğiz'.

Irkçılık yapmıyoruz, bir daha söylüyorum: Suriyeliler bizim akrabalarımız, ama onlar doğdukları topraklarda mutlu olurlar. Dolayısıyla Suriyeli kardeşlerimizi huzur içinde kendi ülkelerine göndereceğiz. Allah'ın izniyle iktidar olduğumuzda Suriye konusunu, Suriye sorununu, Suriyelilerin sorununu da iki yıl içinde çözeceğim. Kararlıyım ve biz bunu yapacağız.