Gündem
Giriş Tarihi : 04-09-2020 23:29   Güncelleme : 09-09-2020 03:10

Kavala'yla ilgili bir çağrı da Avrupa'dan: 'Türkiye'nin kara lekesi'

Üç yıldır cezaevinde tutuklu bulunan Osman Kavala'nın derhal serbest bırakılmasını isteyen Avrupa Konseyi Bakanları, "Aksi yöndeki her karar, Türkiye'nin hasarlı adalet sisteminde bir diğer utanç verici leke olacaktır" ifadelerini kullandı.

Kavala'yla ilgili bir çağrı da Avrupa'dan: 'Türkiye'nin kara lekesi'

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının uygulanmasını gözlemlemekle görevli olan Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, AİHM'in Kavala hakkındaki kararını, cezaevinde 34'üncü ayını geride bırakırken değerlendirdi.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Türkiye'ye, Kavala'yı cezaevinden derhal serbest bırakma çağrısında bulunan kararını yayımladı.

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ: "ÜÇ YILDIR MANTIKSIZ SUÇLAMALARLA CEZAEVİNDE TUTULUYOR"

Kararın ardından Uluslararası Af Örgütü adına yapılan açıklamada Af Örgütü Türkiye Kampanyacısı Milena Buyum, şunları ifade etti:

Osman Kavala yaklaşık üç yıldır mantıksız suçlamalarla cezaevinde tutuluyor. Üç yılın ardından Kavala'nın serbest bırakılması talebi hem Türkiye'de, hem de dünyada daha da güçlendi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, Kavala'nın serbest bırakılması yönündeki kararının üzerinden neredeyse bir yıl geçmesine rağmen Kavala'nın halen hukuka aykırı bir şekilde cezaevinde tutulmasının ciddiyetini hafife almak mümkün değil. AİHM'in bağlayıcı kararına uymak için Türkiye'nin vermesi gereken tek bir karar var: Osman Kavala'yı derhal serbest bırakmak ve hakkındaki ceza yargılamasına son vermek.

"TÜRKİYE'NİN HASARLI ADALET SİSTEMİNDE BİR DİĞER UTANÇ VERİCİ LEKE"

Aksi yöndeki her karar, Osman Kavala'nın insan haklarını daha fazla ihlal edecek ve Türkiye'nin hasarlı adalet sisteminde bir diğer utanç verici leke olacaktır.

Avrupa Konseyi bu kararı alarak ve Türkiye'den, yargıyı müdahalelere karşı güçlendirmesini ve yargı bağımsızlığını sağlamasını isteyerek, muhalefeti susturmayı amaçlayan aynı uygulamaların mağduru olan diğer muhalif seslere ve insan hakları savunucularına çok önemli bir destek mesajı iletmektedir.