Gündem
Giriş Tarihi : 05-02-2021 03:38   Güncelleme : 08-02-2021 03:34

Kadıköy'de gözaltına alınanlardan 10'u hakkında tutuklama talebi

Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanmasının ardından başlayan protesto eylemlerinde, 2 Şubat tarihinde Kadıköy'de gözaltına alınan 23 kişiden 10'u, tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

Kadıköy'de gözaltına alınanlardan 10'u hakkında tutuklama talebi

Kadıköy'de Boğaziçi Üniversitesi eylemlerinde gözaltına alınan 23 kişi emniyetteki işlemlerinin ardından Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı'na getirildi.

Savcılık 23 kişiden 10'unu "Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama" suçundan tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk ederken, 13 kişi hakkında ise adli kontrol tedbiri uygulanmasını talep etti.

11 kişiye ev hapsi ve yurtdışına çıkış yasağı

Çağdaş Hukukçular Derneği'nin (ÇHD) sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, adli kontrol tedbiri uygulanması talebi ile sulh ceza hakimliğine sevk edilenlerden 11'i hakkında ev hapsi ve yurtdışı çıkış yasağı verildiği bildirildi.

2 kişiye yurtdışı çıkış yasağı ile serbest bırakılmaları kararı

ÇHD'den yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Kadıköy 2 Şubat eyleminden gözaltına alınıp bugün adliyeye getirilen, Adli kontrol tedbiri uygulanması talebi ile sulh ceza hakimliğine sevk edilenlerden 11’i hakkında ev hapsi ve yurt dışıçıkış yasağı; 2’si hakkında yurtdışı çıkış yasağı ile serbest bırakılmaları kararı verildi.