İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, İzmir'in Çeşme ilçesinde Karaada açıklarında 8 göçmenin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Yerlikaya, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada şu bilgileri paylaştı:

Bugün İzmir-Çeşme ilçesinde saat 10.47'de Çeşme-Karaada üzerinde bir grup düzensiz göçmen olduğu, bölgede bulunan balıkçı teknesi tarafından 1 düzensiz göçmenin denizden alındığı ve denizde düzensiz göçmenlerin olabileceği ihbarının alınması üzerine bölgeye dört sahil güvenlik botu, bir sahil güvenlik helikopteri ve bir sahil güvenlik dalış timi sevk edilmiştir.

19 kişi kurtarıldı, 7 kişi hayatını kaybetti

Sahil Güvenlik unsurları tarafından yapılan arama kurtarma çalışmaları neticesinde ada üzerinden 18 ve bölgedeki balıkçı teknesinden bir düzensiz göçmen olmak üzere toplam 19 düzensiz göçmen sağlık durumları iyi olarak kurtarıldı, 7 düzensiz göçmenin ise cansız bedenine ulaşıldı.

Bir göçmenin arandığını duyuran Yerlikaya, "Umut tacirliği yaparak bebeklerin, çocukların, masum insanların ölümüne neden olan göçmen kaçakçılığı organizatörleriyle mücadelemizi aralıksız sürdüreceğiz" dedi.

Yerlikaya'dan bir açıklama daha: Ölü sayısı arttı

Yerlikaya, daha sonra sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

Sahil Güvenlik unsurları tarafından yapılan arama-kurtarma çalışmaları neticesinde ada üzerinden 18 ve bölgedeki balıkçı teknesinden 1 düzensiz göçmen olmak üzere toplam 19 düzensiz göçmen sağlık durumları iyi olarak kurtarılmış, maalesef kayıp olarak aradığımız düzensiz göçmenin de cansız bedenine ulaşılmıştır. Vefat sayısı 8'e yükseldi.

Öte yandan Sahil Güvenlik Komutanlığı, son düzensiz göçmenin cansız bedenine ulaşılmasının ardından arama-kurtarma faaliyetlerinin sonlandırıldığını bildirdi.