ÇAYKUR, günlük yaş çay alımlarının kurum kapasitesinin üzerine çıkması nedeniyle 11 Temmuz'dan itibaren dekarda 50 kilogram kontenjan uygulanacağını duyurdu.

ÇAYKUR Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, ikinci sürgün alımlarının 26 Haziran'da başladığı hatırlatılarak alımların devam ettiği bildirildi.

'Alım miktarımız kurum kapasitesinin üzerinde seyretmektedir'

Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi:

Günlük yaş çay alım miktarımız kurum kapasitesinin üzerinde seyretmektedir. Bu nedenle alımlarımız dekar başına 50 kilogram üzerinden yapılacak olup, kısa bir süre sonra tekrar serbest alımlara devam edilecektir.

Çay alım sürecinde hiçbir üreticimizin mağdur olmasına izin vermeyeceğimizin ve yine hiçbir üreticimizin ekonomik anlamda zarar görmesine müsaade etmeyeceğimizin bilinmesini isteriz.

'Üreticilerimizin bütün çaylarını alabileceğimizi taahhüt ediyoruz'

Hiçbir üreticinin belirlenen referans fiyatın altında çay satmasının istenmediği belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

Çay hasadının üretim imkânları sebebiyle birkaç gün içinde bitirilemeyeceğini ve yaş çayın en sağlıklı bekleyeceği yerin bahçe olduğunu bilen üreticilerimizin, acele etmedikleri takdirde maddi ve manevi tüm hak ve hukuklarını rahatlıkla koruyabileceğimizi bilmelerini isteriz.

Çaykur, üreticimizin her zaman yanındadır. Üreticilerimizin bütün çaylarını rahatlıkla alabileceğimizi taahhüt ediyoruz.