Siyaset
Giriş Tarihi : 03-11-2020 01:55   Güncelleme : 06-11-2020 00:21

İYİ Parti'den iktidara 'deprem vergileri' sorusu: Nereye harcandı?

Meclis'te düzenlediği basın toplantısında konuşan İYİ Parti TBMM Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, "Türkiye'deki binaları sağlamlaştırmak için 39 milyar dolar vergi toplandı. İktidar, bu paraların nereye harcandığını millete açıklamak zorunda" dedi.

İYİ Parti'den iktidara 'deprem vergileri' sorusu: Nereye harcandı?

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı ve Bursa milletvekili İsmail Tatlıoğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, İzmir'de yaşanan depremde hayatını kaybeden vatandaşlara rahmet ve yaralılara şifa dileğinde bulundu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve milletvekili arkadaşlarıyla birlikte bölgede incelemelerde bulunduklarını belirten Tatlıoğlu, milletin bütün imkânlarıyla depremzedelerin yanında olmak için seferber olduğunu ifade etti.

"AK PARTİLİ OLMAYAN BELEDİYE BAŞKANLARI DEVLET ETKİNLİKLERİNDE DIŞARIDA TUTULUYOR"

Yaptıkları incelemede merkezi yönetim ile yerel yönetim arasında bir koordinasyon kopukluğu olduğu tespitini yaptıklarını aktaran Tatlıoğlu, "Kriz merkeziyle yerel yönetim arasında ciddi bir koordinasyon eksikliği var. Biz bu tür durumlarda bir bütün olarak kamu gücünün kullanılmasının daha faydalı olacağına inanıyoruz. Çünkü yerel yönetim de, genel yönetim de kamunun bir parçasıdır ve toplamda hepsi devlettir. Bu eksiklik çok üzücüdür" diye konuştu.

Tatlıoğlu, merkezi yönetimin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçişle birlikte AK Partili olmayan belediye başkanlarını devlet etkinliklerinde dışarıda tuttuğunu ileri sürdü.

"TÜİK ÂDETA BİR VERİ AYARLAMA ENSTİTÜSÜNE DÖNÜŞMÜŞTÜR"

Toplumun en önemli gündeminin ekonomi olduğunu vurgulayan Tatlıoğlu, TÜİK'in açıkladığı verileri de eleştirdi.

Türkiye'nin ciddi bir veri geçmişi ve birikimi olduğunu ifade eden Tatlıoğlu, "Ancak son 5 yıldır kamudaki bilgi perdeleme ve bilgiyi bozmaya yönelik adımlar zirveye çıkmıştır. Özellikle TÜİK'in açıkladığı veriler ne akademik çevrelerin, ne ekonomiyle ilgili sivil toplum kuruluşlarının, ne de uluslararası kuruşların yaptığı tespitlerle örtüşmektedir. TÜİK âdeta bir veri ayarlama enstitüsüne dönüşmüştür. Oysa devlete yakışan ve doğru olan, devletin kendi sorunlarına ilişkin bilgileri kamuoyuyla doğru şekilde paylaşmaktır" değerlendirmesinde bulundu.

"SON BİR YILDA ELEKTRİK VE DOĞALGAZA YÜZDE 30'UN ÜZERİNDE ZAM YAPILDI"

Türkiye'nin daha zor zamanlar geçirdiğini, ancak verilerinin tartışılmadığını söyleyen Tatlıoğlu, şimdi de zor günlerin yaşandığını ve devletin doğru bilgiler vermesi gerektiğini belirtti.

Son bir yılda sadece elektrik ve doğalgaza yüzde 30'un üzerinde zam yapıldığına dikkati çeken Tatlıoğlu, dar ve orta gelirli vatandaşların enflasyonunun yüzde 35'lerin üzerinde olduğunu iddia etti.

"EKONOMİ ÜZERİNDE DEVLETE GÜVEN ZEMİNE İNMİŞTİR"

Döviz artışına da değinen Tatlıoğlu, şöyle konuştu:

Dolar sürekli artıyor. Artık bunun bir muhatabının olmadığı çok açıktır. 'Döviz kurunu takip etmiyorum' diyenlere sesleniyor ve diyoruz ki, döviz kurunu takip etmemek, hiçbir şey bilmemektir. Çünkü bizim gibi ülkelerin bütün hesaplarının temelinde döviz kuru öngörüleri vardır. Döviz tahminleriniz yoksa o zaman hiçbir planınız, öngörünüz, çalışmanız ciddiye alınmaz ve alınmıyor. Bu nedenle Merkez Bankası da Allah'ın rahmetine mi kavuşmuştur? Hazine ve maliyenin birikimi buharlaştı mı, yoksa siyasiler tarafından perdeleniyor mu? Milletin bütün birikimi harcanmakta ve zayıflamaktadır. Ekonomi üzerinde devlete güven zemine inmiştir. Adalete güven yüzde 20'lere inmiştir.

Türkiye'nin fotoğrafının bu olmaması gerektiğini dile getiren Tatlıoğlu, Türkiye'nin adaletiyle, eğitimi ve ekonomisiyle savrulduğu bu yerden çıkacak güce sahip olduğunu vurguladı.

"BİNALARI SAĞLAMLAŞTIRMAK İÇİN 39 MİLYAR DOLAR VERGİ TOPLANDI"

İsmail Tatlıoğlu, deprem vergilerine ilişkin bir soruya da şu yanıtı verdi:

Türkiye'deki binaları sağlamlaştırmak için 39 milyar dolar vergi toplandı. İktidar, bu paraların nereye harcandığını millete açıklamak zorunda. Hesapları denetimden geçmeyen hükümetlerin meşruiyeti olmaz. Millet bu parayı depreme karşı tedbir alınsın diye verdi. Dolayısıyla bu paraların nerelere harcandığını sorgulamak basının ve milletin hakkıdır. Yönetenler de cevap vermek mecburiyetindedir. Devlet ve siyaset adamlığı bunu gerektirir.