Dünya
Giriş Tarihi : 15-11-2021 02:28   Güncelleme : 19-11-2021 03:09

İran'da 1 dakika arayla peş peşe iki büyük deprem

İran'ın güneydeki Bender Abbas kenti yakınlarında 6.4 ve 6.3 büyüklüğünde peş peşe iki deprem meydana geldi.

İran'da 1 dakika arayla peş peşe iki büyük deprem

İran'ın Hürmüzgan eyaletinde, Basra Körfezi'nin girişindeki stratejik liman kenti Bender Abbas yakınında deprem meydana geldi.

Reuters ilkin Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezi'ne (EMSC) göre güneydeki Bender Abbas kentinden yaklaşık 47 km uzaklıkta 6.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini duyurdu.

Başta depremle ilgili 6.1 büyüklüğünde ve 10 km derinlikte açıklaması yapan EMSC, daha sonra depremin büyüklüğünü yükseltti.

"İki güçlü deprem" açıklaması

Ardından Reuters, İran devlet televizyonunun haberine göre, Bender Abbas'a yakın bölgede iki güçlü deprem meydana geldiğini duyurdu.

Devlet televizyonunun yerel yetkililere dayandırdığı haberde, "İran'ın güneyi 6.3 ve 6.4 büyüklüğünde iki deprem sarsıldı. Şu ana kadar herhangi bir can kaybı veya yaralı yok" ifadeleri kullanıldı.

Bir dakika arayla sarsıldı

Tahran Üniversitesi Sismoloji Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, merkez üssü Hürmüzgan eyaletine bağlı Keşm ilçesi olan deprem, yerel saatle 15.36'da kaydedildi.

6.4 büyüklüğünde depremin 18 kilometre derinlikte meydana geldiği bildirilirken, hemen ardından Hürmüzgan eyaletinde 6.3 büyüklüğünde ikinci bir deprem meydana geldi.

Merkez üssü yine Keşm ilçesi'nin Laft bölgesi olan deprem, yerel saatle 15.37'de kaydedildi.

Depremin 10 kilometre derinlikte meydana geldiği öğrenildi.

Elektrik direği düştü, 1 kişi öldü

Yerel medyada yer alan haberlere göre, deprem sonucu elektrik direğinin düşmesi nedeniyle 1 kişi hayatını kaybetti.

Aynı bölgedeki 6.4 büyüklüğündeki depremden 1 dakika sonra meydana gelen depremden çevre eyaletlerin de etkilendiği belirtildi.