Gündem
Giriş Tarihi : 16-05-2022 23:21   Güncelleme : 22-05-2022 04:26

İBB'de İmamoğlu tartışması: 'Karadeniz masraflarını kim karşıladı?'

AK Partili üyelerin 'İmamoğlu'nun Karadeniz gezisinin masraflarını kim karşıladı?' sorusu İBB Meclisi'nde tartışmaya neden oldu.

İBB'de İmamoğlu tartışması: 'Karadeniz masraflarını kim karşıladı?'

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi'nde, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Trabzon, Rize ve Artvin'e düzenlediği Karadeniz gezisinin masraflarının nasıl karşılandığı tartışıldı.

İBB Meclisi Mayıs ayı oturumları, Saraçhane'deki İBB Binası Meclis Toplantı Salonu'nda, Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığı'nda yapıldı.

İBB'nin bütçesinden karşılandığı iddiası

AK Partili Meclis Üyesi Kübranur Uslu, İmamoğlu'nun 3-4 Mayıs tarihlerinde, gazetecilerin de aralarında bulunduğu bir heyetle Trabzon, Rize ve Artvin'e düzenlediği geziye ilişkin soru önergesi verdi.

Önergede, "İBB Başkanı sıfatıyla Karadeniz'de miting yapmanızın amacı nedir?" diye İmamoğlu'na soran Uslu, bu gezinin resmi bir amacının olup olmadığı sorusunu da yöneltti.

Uslu, geziye katılan bir gazetecinin, İmamoğlu'nun ağzından gezinin bütün masraflarının İBB'nin bütçesinden karşılandığını yazdığını söyledi.

"Kim doğruyu söylüyor, kim yalan söylüyor?"

İmamoğlu'nun kendi şahsına ait olan harcamaların bir kısmını kendisinin, bir bölümünü ise tabii ki İBB'nin karşıladığını söylediğini anlatan Uslu, İBB'nin ise iki günlük gezide hiçbir kamu kaynağı kullanılmadığını açıkladığını belirterek, "Birbirinden farklı bu üç açıklamaya göre kim doğruyu söylüyor, kim yalan söylüyor? Gazeteci mi, siz mi, İBB mi? Hem sizin, hem beraberinizde size eşlik eden gazeteciler, bürokratlar ve siyasi yöneticilerin geziyle ilgili yol, konaklama ve diğer tüm harcamaları kim tarafından, nasıl finanse edildi? İBB bütçesi bu masraflar için kullanıldı mı? Kullanıldıysa ne kadar ve ne tür harcamalarda kullanıldı?" diye sordu.

Uslu, ayrıca, İBB Muhtarlık İşleri Daire Başkanı Yavuz Saltık'ın gezide dağıttığı yardım kartlarının, İstanbul'daki ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılmak için hazırlanan kartlar olup olmadığını da sordu.

CHP Grup Sözcüsü: "Masrafların hepsini kendisi karşılamıştır"

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı ise, bayramlarda herkesin memleketine gittiğini, İmamoğlu'nun da Trabzon ve Rize'ye, memleketine gittiğini belirterek şöyle konuştu:

Bayramlarda herkes memleketine gider, başkan da memleketine gitmiştir. Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Siirt'te ne işi varsa, Ekrem İmamoğlu'nun da Karadeniz'de aynı işi vardı.

Karadeniz gezisinin tek bir gerekçesi olduğunu anlatan Balyalı, İmamoğlu'nun salgın öncesi bölgeye geleceğine dair söz verdiğini, salgından dolayı böyle geniş çaplı bir gezi yapamadığını, hem memleketine gitmek, hem de çevredeki birtakım ilçeleri ziyaret etmek gibi programı olduğunu belirtti.

Gezinin son derece doğal olduğunu savunan Balyalı, şöyle devam etti:

Geziyle alakalı olarak da yine çok net biçimde altını çizelim; bir tek kuruş kamu kaynağı harcanmamıştır. Belediye Başkanımız, kendi masraflarının hepsini kendisi karşılamıştır. Bunun dışında bir şey söylenmesi mümkün değildir. Başka arkadaşların, gazetecilerin yorumları varsa, o kendi yorumlarıdır. Hem Başkanımızın, hem bizim bu konudaki resmi açıklamamız bu şekildedir.