Gündem
Giriş Tarihi : 25-02-2022 03:54   Güncelleme : 05-03-2022 04:03

HDP'li Semra Güzel hakkında hazırlanan rapor TBMM'ye sunuldu

HDP'li Semra Güzel'in yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin Karma Komisyon'un hazırladığı rapor, TBMM Genel Kurulu'na sunuldu.

HDP'li Semra Güzel hakkında hazırlanan rapor TBMM'ye sunuldu

TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, hakkında iki ayrı fezleke hazırlanan HDP Diyarbakır milletvekili Semra Güzel'in dokunulmazlığının kaldırılması yönünde hazırladığı raporu TBMM Genel Kurulu'na havale etti.

Güzel hakkında isnat olunan suça yönelik gizli tanık tarafından ciddi ve ayrıntılı tespit ve bilgilere yer verildiği, yasama dokunulmazlığının milletvekillerine tanınan bir ayrıcalık ve imtiyaz olmadığı ifade edilen raporda, hakkındaki iddiaların bağımsız ve tarafsız yargı organlarınca incelenerek maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasının hem TBMM'nin, hem de milletvekilliği makamının itibarı açısından yararlı olacağı belirtildi.

Yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına oyçokluğuyla karar verildi

Karma Komisyon'da yapılan oylama sonucunda, fezlekede isnat olunan suçun ağırlığı, toplumda infiale neden olması ile iddiaların ciddiliğinin göz önüne alındığı vurgulanan raporda, soruşturma dosyası bakımından yargılamanın devamını sağlamak ve maddi gerçeğin ortaya çıkarılması için yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına oyçokluğuyla karar verildiği kaydedildi.

Muhalefet şerhi: "Dokunulmazlığının kaldırılmasının istenmesi adalet ve hakkaniyetle bağdaştırılamaz"

Raporda yer alan muhalefet şerhinde ise, Güzel'in, ivedi olarak dokunulmazlığının kaldırılmasını gerektirecek bir neden olmadığı savunularak, şu ifadelere yer verildi:

Gidiş amacı göz önünde bulundurulmadan salt PKK'lılarla fotoğrafı olduğu için bir kişinin örgüt üyeliği ile suçlanması ve bu kişi milletvekili ise dokunulmazlığının kaldırılmasının istenmesi adalet ve hakkaniyetle bağdaştırılamaz. PKK üyesi olmayan, ancak farklı zamanlarda, farklı amaçlarla PKK kamplarını ziyaret etmiş başkaca kişiler olmuştur ve bu kişilerle ilgili hiçbir soruşturma başlatılmamıştır. Bu durum, bugüne değin bir kişinin PKK kamplarına gitmesinin değil, gidiş amacına göre suç olarak nitelendirildiğini veya nitelendirilmediğini göstermektedir.