Gündem
Giriş Tarihi : 30-07-2021 23:43   Güncelleme : 04-08-2021 00:44

HDP'den Konya'daki katliamın ardından acil toplantı

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, 7 kişinin hayatını kaybettiği Konya'daki silahlı saldırıya ilişkin, "Ortada ciddi bir kaos planı var, bu planın hedefi Kürtler üzerinden bu ülkede ortak yaşamın temellerini yok etmektir. Yarın benimle birlikte geniş bir heyet Konya'da olacak. Bütün muhalefet partilerinin liderlerini ve demokrasi güçlerini de aynı tavrı sergilemeye çağırıyoruz. Onları da yarın Konya'ya bekliyoruz" dedi.

HDP'den Konya'daki katliamın ardından acil toplantı

HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Konya'da 7 kişinin öldürüldüğü katliamın ardından acil olarak toplandı.

"Kürt halkına karşı sistematik bir katliam politikası izleniyor"

Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, "HDP üzerinden Kürt halkına karşı sistematik bir katliam politikası izleniyor. Geçtiğimiz günlerde Afyon’da, Ankara’da, Konya’da benzer ırkçı saldırılar yaşandı. İktidar tedbir almak yerine saldırı zeminini güçlendirecek politikalar izlemeye devam etti" dedi.

"Ortada ciddi bir kaos planı var"

Saldırıyı kınadıklarını belirten Sancar, "Biz HDP olarak Kürt halkına yönelen bu ırkçı saldırıları göğüslemek için mücadelemizi kararlılıkla devam ettireceğiz, ama tekrar ediyoruz, ortada ciddi bir kaos planı var, bu planın hedefi Kürtler üzerinden bu ülkede ortak yaşamın temellerini yok etmektir" ifadelerini kullandı.

Muhalefete ve demokrasi güçlerine çağrı

Sancar sözlerini şöyle sürdürdü:

Sadece kınama yetmez, sadece başsağlığı mesajları yetmez. Yan yana durarak bu politikaları boşa çıkarmak için daha etkili, daha inandırıcı ve kararlı ortak tavra ihtiyaç vardır. Kürt halkı asla yalnız değildir, Kürt halkı asla bu saldırılar karşısında korkacak, sinecek bir halk değildir. Bu halkın iradesini temsil eden parti olarak HDP, Kürt halkının yaşam hakkını ve eşit yaşam imkânlarını koruyacak, büyütecek güce sahiptir. Yarın benimle birlikte geniş bir heyet Konya'da olacak. Bütün muhalefet partilerinin liderlerini ve demokrasi güçlerini de aynı tavrı sergilemeye çağırıyoruz. Onları da yarın Konya'ya bekliyoruz. Bunlar öyle kişisel husumet, çıkar, münferit öfke ile açıklanabilecek olaylar değildir. Tersine sistematik bir planın adım adım hayata geçirilen vahşi uygulamalarıdır. Hep birlikte yeter diyelim, faşizme ve ırkçılığa hep birlikte 'dur' diyelim.