Hakkari Belediye Başkanı DEM Partili Mehmet Sıddık Akış'ın gözaltına alınıp görevden uzaklaştırılması ve yerine Hakkari Valisi Ali Çelik'in belediye başkan vekili olarak atanmasını protesto için Siirt'te aralarında DEM Parti Milletvekili Sabahat Erdoğan Sarıtaş ve Siirt Belediye Başkanı Sofya Alağaş'ın da olduğu grup, Kızılay İş Merkezi önünde toplanarak basın açıklaması yapmak istedi.

Basın açıklamasına polis müdahalesi

Bunun üzerine polis, basın açıklamasının yasak olduğunu ve yapılması halinde müdahale edileceği uyarısında bulundu.

Ancak grup açıklama yapmakta ısrar edince, polis bibergazı ve TOMA ile müdahale etti.

Müdahale sonrası ara sokaklara da kaçan gruptan 3 kişi gözaltına alındı.

'İktidar bir kez daha halkın seçme ve seçilme hakkına saygı duymadığını gösterdi'

Müdahalenin ardından, basın açıklaması Siirt Belediyesi önünde yapıldı.

Grup adına basın açıklamasını DEM Parti Siirt milletvekili Sabahat Erdoğan Sarıtaş yaptı.

Sarıtaş, basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Bugün sabah uyandığımızda kayyım darbesi ile karşı karşıya olduğumuzu, halkın iradesinin gasp edilmek istendiği durumla karşı karşıya olduğumuzu gördük. 8 yıldır halkın iradesi gasp edilmiş, halkın söz söyleme, fikrini beyan etme hakkı gasp edilmiştir.

31 Mart seçimlerinde halk en demokratik hakkını kullanarak tekrar sandık başına gitti ve bu uygulamalara mağdur bırakanları en demokratik şekilde sandığa gömdü. Dolayısıyla bugün yapılmak istenen aslında 31 Mart’ta Van'da başlayan, halkın iradesini öfke ile karşılayan demokratik bütün değerlerden yoksun olan, tek işi kaos olan, tek işi halkı bölmek, halkın refahını, huzurunu, hizmet hakkını çalmak olan bu iktidar bugün yine Hakkari'de bu uygulama ile halkın iradesini tanımadığını, halkın hiçbir şekilde seçme ve seçilme hakkına saygı duymadığını bir kez daha göstermiş oldu. Ama Van'da olduğu gibi bu halk bu iradenin gasbına müsaade etmeyecektir.

Diyarbakır'da 2 polis yaralandı, 2 kişi gözaltına alındı

Mehmet Sıddık Akış'ın gözaltına alınıp görevden uzaklaştırılması ve yerine Hakkari Valisi Ali Çelik'in belediye başkan vekili olarak atanmasını protesto için Diyarbakır'da, aralarında DEM parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri toplandı.

Kayapınar ilçesi Huzurevleri'nde toplanan gruba polis, valilik yasağını hatırlattı. Ancak buna rağmen gruptakiler yürüyüş yaptı.

Diclekent Bulvarı üzerinde yürüyüş yapan grup ile polis karşı karşıya geldi. Tüm uyarılara rağmen grup yürüyüş yapmak istedi, ancak polis grubun önünü kesti.

Trafiğin kapatıldığı yürüyüşte grup içerisinden polise taş fırlatıldı. Atılan taşların isabet ettiği 2 polis memuru başından yaralandı.

Polisin müdahalesiyle 2 kişi gözaltına alınırken, polis bölgede güvenlik önlemi aldı.

DEM Partili Hatimoğulları: '10 yıl önceki dava gerekçe gösterildi'

İstanbul-Beyoğlu Şişhane Meydanı'nda Mehmet Sıddık Akış'ın görevden alınmasına ilişkin DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ile CHP İl Başkanı Özgür Çelik basın açıklaması yaptı.

Hatimoğulları, Hakkari Belediyesi'ne kayyum atandığını, Belediye Başkanı Akış'ın ise bugün Van'da gözaltına alındığını söyledi.

Akış'ın 10 yıl önceki bir davanın gerekçe gösterilerek gözaltına alındığını belirten Hatimoğulları, bir kişinin masumiyet karinesi gereği hakkında karar verilene kadar belediyeye kayyum atanamayacağını söyledi.

CHP'li Özgür Çelik: 'Bu karar, seçmenin sandıktaki iradesinin yok sayılmasıdır'

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, Hakkari Belediyesi'ne kayyum atanmasını reddettiklerini ifade etti.

Kayyumların halkın demokratik seçme hakkını engelleyen uygulamalar olduğunu dile getiren Çelik, bu kararın seçmenin sandıktaki iradesinin yok sayılması demek olduğunu belirtti.

Basın açıklamasının ardından izinsiz yürüyüş yapmak isteyen grupla polis arasında gerginlik yaşandı.

Gruba müdahalede bulunan polis 6 kişiyi gözaltına aldı.