Gündem
Giriş Tarihi : 12-04-2021 23:48   Güncelleme : 16-04-2021 02:09

Gözaltındaki emekli amirallerin tamamı serbest

104 emekli amiralin bildirisine ilişkin soruşturmada gözaltına alınan emekli amirallerin tamamı "yurtdışına ve bulundukları il dışına çıkış yasağı" konularak serbest bırakıldı.

Gözaltındaki emekli amirallerin tamamı serbest

Montrö Boğazlar Sözleşmesi'yle ilgili yayınladıkları bildiri nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, emekli amiraller Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat, ifade vermek üzere Ankara'ya gitti.

Emniyetteki işlemlerin tamamlanmasının ardından bugün ifade veren ve daha önce gözaltına alınan 14 emekli amiral, adliyeye sevk edildi.

Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal, 5 Nisan'da gözaltına alınmıştı.

Baykal, Bozoğlu, Özbey ve Kıyat'a ise, yaşlarından dolayı emniyete gelmeleri için tebligat gönderilmişti.

Ergun Mengi hakkında tutuklama talebi

Emekli amirallerin bildirisine ilişkin soruşturmada savcılık, 13 şüpheli için sulh ceza hakimliğinden adli kontrol talep etti.

104 emekli amiralin yayımladığı bildiriye imza attıkları için gözaltına alınan 10 amiralin ifade işlemleri sona ermişti.

Ergun Mengi hakkında tutuklama talebi ile Nöbetçi Suç Ceza Hakimliği'ne sevk edildiği bildirildi.

Diğer 13 emekli amiral için ise adli kontrol talep edildi.

İmzalarını çekmeyeceklerini söylediler

Emniyetteki işlemlerinin ardından, dün saat 18.30’da Ankara Adliyesi’ne getirilen 14 emekli amiralin savcılık sorguları yaklaşık 4.5 saat sürdü.

Savcının, amirallere emniyetteki sorgularına ek olarak, bildirideki imzaları yer alan isimlerin sıralamasında bir hiyerarşik sıralama olup olmadığını yönelttiği öğrenildi. Ayrıca amirallere TCK 316/2 maddesi gereği imzalarını çekip çekmedikleri sorulduğu, amirallerin tamamının suç işlemek amacıyla hareket etmedikleri için imzalarını çekmeyeceklerini söyledikleri belirtildi.

Mengi ve 13 emekli amirale 'yurtdışı ve il dışına çıkış yasağı'

Sorgularının ardından savcı, emekli Tuğamiral Ergun Mengi’yi tutuklama, Alaettin Sevim, Atilla Kezek, Atilla Kıyat, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Mustafa Özbey, Ramazan Cem Gürdeniz, Turgay Erdağ, Türker Ertürk, Ali Sadi Ünsal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Engin Baykal, Nadir Hakan Eraydın’ı ise adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılması talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk etti.

Ergun Mengi'nin tutukluluğa sevk yazısında, sözkonusu bildiriyi hazırladığı ve taslak metni ADMEK-2 isimli Whatsapp grubunda yayımladığı ve yapılması istenilen değişiklikleri bildiri metnine ekleyerek son halini verdiği anlaşıldı.

Mengi'nin gruptan paylaştığı bildiri sonrası ayrıca emekli amiral Ali Yüksel Önel'e gönderdiği mesajda, "Komutanım çok sağ olun, esas tepkiyi takunyalı amiral, harp okulu giriş şartlarından irticaya karışılmasının çıkarılması ve subay astsubay kurslarında Atatürk İlke ve İnkılapları derslerinin çıkarılmasının üzerine olacaktır. Ama grupta uzlaşı çok zordu. Bu nedenle Montrö bahanesiyle son paragraftaki mesajları veren, hedef kitle ‘Deniz Kuvvetleri olmayan bir bildiri hazırlayayım’ dedi. Çok haklısınız ama burada Montrö'yü araç olarak kullandık. Esas endişemiz, son 3 paragrafta anlarlarsa eğer. Çok teşekkür eder saygılarımı sunarım" ifadeleri ile bildiride işlenen Montrö ile ilgili açıklamaların bahane olduğunu söylediği öğrenildi.

Sevk yazısında, Mengi'nin soruşturma konusu bildiriyi hazırladığı, üzerine atılı suçu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunduğu belirtildi.

Ankara Nöbetçi 8'inci Sulh Ceza mahkemesi ilk aşamada 13 emekli amirali, ardından da sorgusu tamamlanan Ergun Mengi’yi, "yurtdışına ve bulundukları il dışına çıkış yasağı" koyarak serbest bıraktı.