Gündem
Giriş Tarihi : 26-04-2022 00:05   Güncelleme : 02-05-2022 02:43

Gezi'de çocukları ölen anneler tepkili: 'Bunlar gidecek, Gezi kalacak'

Gezi protestoları sırasında katledilen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz ve Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan, davada çıkan karara tepki gösterdi.

Gezi'de çocukları ölen anneler tepkili: 'Bunlar gidecek, Gezi kalacak'

2013 yılındaki Gezi Parkı eylemlerine ilişkin beraat kararının bozulmasının ardından Osman Kavala'nın da aralarında bulunduğu 17 sanıklı davada karar çıktı.

Mahkeme, Osman Kavala'ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Emel Korkmaz: "Verilen bu karar çok canımızı yaktı"

Gezi eylemleri sırasında Eskişehir'de katledilen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın annesi Emel Korkmaz, verilen hapis kararlarına tepki gösterdi.

Gazete Duvar'a konuşan Emel Korkmaz, karara ilişkin şunları söyledi:

Verilen bu karar, tekrar çok canımızı yaktı maalesef. Osman Kavala'nın bu kadar süre adaletsizce yargılanması, cezaevinde tutulması çok yanımızı yaktı. Diğer isimlerin de. Maalesef adaletsiz bir ülkede yaşıyoruz. Bütün davalarda olduğu gibi bu davada da yine adaletli bir karar çıkmadı.

"Bu ülkede adaletin olmadığını bir kez daha gösterdiler"

Gezi eylemlerinin barışçıl olduğunu söyleyen Emel Korkmaz, şöyle devam etti:

Çocuklar, insanlar özgürce yaşamak, istedikleri adaletli bir ülkede yaşamak için sokaklardaydılar. Ağaçların katledilmemesi, insanların özgürlüklerinin sonlandırılmaması için sokaklardaydılar. Ben bunu her zaman dile getirmeye devam edeceğim. Maalesef bu ülkede adaletin olmadığını çocuklarımızın canını alarak, bizim canımızı yakarak, bu kararlarla bir kez daha gösterdiler.

Gülsüm Elvan: "Bu haksızlık, bu adaletsizlik nereye kadar sürer?"

Gezi Direnişi sırasında polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesi sonucu yaralanıp 9 ay komada kalan ve 11 Mart 2014'te hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan da, Dokuz8 Haber'e açıklamada bulundu.

Gülsüm Elvan, şöyle konuştu:

Bugün bir adaletsizliğe daha uğradık. Aslında şaşırmadık. Hâlâ çocuklarımızın katili ellerini kollarını sallayıp gezerken, bugün bizim avukatımızı aldılar, Mücella Abla'yı aldılar. Bu haksızlık, bu adaletsizlik nereye kadar sürer? Bunlar gidecek, Gezi kalacak.