Gündem
Giriş Tarihi : 18-01-2022 00:38   Güncelleme : 21-01-2022 03:15

Gezi ve Çarşı davasında son durum: Duruşma yine ertelendi

52 sanıklı Gezi ve Çarşı davasının 3'ünü duruşması yapıldı. Davanın tek tutuklu sanığı Osman Kavala'nın tutukluluk halinin devamına karar verilirken, bir sonraki duruşma şubat ayına ertelendi.

Gezi ve Çarşı davasında son durum: Duruşma yine ertelendi

Birleştirilmiş Gezi davasının 3'üncü duruşmasında, 4 yılı aşkın süredir tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala'nın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Mahkeme, duruşmayı 21 Şubat 2022 gününe ertelerken, karar oyçokluğuyla alındı.

Avukat İlkan Koyuncu: "Düşman oluşturmaya çalışıyorlar"

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada sanıklar ve avukatların beyanları alındı.

Sanık Osman Kavala'nın avukatlarından İlkan Koyuncu, "'Kavala'nın arkasında şu var, bu var' diyorlar. Düşman oluşturmaya çalışıyorlar. Tahliyesini istiyoruz" dedi.

Hakimlerden biri muhalefet şerhi koydu

Mahkeme heyeti, Kavala'nın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyetini, verilebilecek cezanın üst sınırı dikkate alındığında tutukluluk süresinin ölçülü olmasını ve yargılamanın geldiği aşamayı göz önünde bulundurarak oyçokluğuyla tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Üye hakimlerden biri, karara muhalefet şerhi koyarak Kavala'nın bir veya birkaç adli kontrol hükmü uygulanarak tahliye edilmesi gerektiği yönünde görüş bildirdi.

Bazı sanıklar hakkında zorla getirme kararı çıkaran heyet, sanık Ali Hakan Altınay'ın Açık Toplum Vakfı'nda hangi tarihlerde görev aldığı, imza yetkisinin ne zaman kalktığı ve yönetim kurulu başkanlığı görevinin hangi tarihte sona erdiğine ilişkin Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne müzekkere yazılmasına hükmetti.

Duruşma 21 Şubat'a ertelendi

Heyet, sanıklar Henri Jak Barkey, Can Dündar ve Ayşe Pınar Alabora'nın da aralarında bulunduğu 8 firari sanık hakkındaki yakalama kararının infazının beklenilmesine karar vererek, duruşmayı 21 Şubat'a erteledi.