Gündem
Giriş Tarihi : 27-11-2021 03:38   Güncelleme : 01-12-2021 04:53

Gezi Parkı davasında Kavala'nın tutukluluğuna devam kararı

Gezi Parkı eylemlerinin ikinci duruşması yapıldı. Mahkeme, Osman Kavala'nın tutukluluğunun devam kararı verirken, dava 17 Ocak'a ertelendi.

Gezi Parkı davasında Kavala'nın tutukluluğuna devam kararı

Birleştirilen Gezi olayları ve Çarşı davasının ikinci duruşmasında mahkeme heyeti, iş insanı ve aktivist Osman Kavala'nın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, sanıklar ve avukatların beyanlarının alınması ve cumhuriyet savcısına görüşünün sorulmasının ardından ara verildi.

Mahkemeden ara karar

Daha sonra ara kararını açıklayan mahkeme, sanık Osman Kavala'nın tutukluluk durumuyla ilgili olarak mahkemece yapılan son değerlendirmeden bu yana hukuki durumunda değişiklik olmadığına hükmetti.

Kavala'nın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, verilebilecek cezanın üst sınırı dikkate alındığında tutukluluk süresinin ölçülü olduğunu belirten heyet, yargılamanın geldiği aşamayı göz önünde bulundurarak oyçokluğuyla sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Bir hakimden muhalefet şerhi

Üye hakimlerden biri tutukluluk devam kararına muhalefet şerhi koyarak, Kavala'nın bir veya birkaç adli kontrol hükümleri uygulanarak tahliye edilmesi gerektiği görüşünü dile getirdi.

Mahkeme heyeti, davayı 17 Ocak'a erteledi.