Dünya
Giriş Tarihi : 14-05-2021 23:37   Güncelleme : 20-05-2021 04:13

Gazze'den acı haberler gelmeye devam ediyor: Can kaybı artıyor

İsrail'in, sabahın ilk ışıklarına kadar bombaladığı Gazze'de, 3 Filistinlinin daha hayatını kaybetmesiyle şehit sayısı 129'a, yaralı sayısı ise 830'a yükseldi.

Gazze'den acı haberler gelmeye devam ediyor: Can kaybı artıyor

Gazze Şeridi'ne kara operasyonu başlattığını açıklayan, ancak dakikalar sonra geri adım atan İsrail, abluka altında tuttuğu bölgeyi gece boyunca bombardımana tuttu.

İsrail ordu (IDF) sözcüsü Jonathan Conricust, gece yarısı düzenlediği basın toplantısında birliklerin Filistin toprağı Gazze'ye girdiğini söyledi, fakat kısa sürede açıklamanın gerçek olmadığı ortaya çıktı.

Yapılan açıklamada 'kara harekâtı başladı' haberlerinin nedeni olarak 'tercüme hatası' gösterildi, oysa İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, IDF bu 'yanlış anlaşılmayı' bilerek servis etti. Amaç ise Hamas'ı bir kara istilasının başladığına inandırmaktı.

Aynı habere göre, IDF bu sayede Hamas güçlerinin yeraltı tünellerine çekilmesini sağladı ve daha sonra bu noktaları hedef aldı. Bu saldırılarda kaç kişinin hayatını kaybettiğine dair bir bilgi ise henüz gelmedi.

Gazze, tank ve toplarla sabahın ilk ışıklarına kadar bombalandı

İsrail ordusu cuma gününün ilk ışıklarına kadar Gazze sınırına yerleştirdiği tanklar ve toplardan atış yaptı, aynı anda hem havadan, hem de denizden Filistinlilere saldırdı.

Filistin Yönetimi, ABD'nin İsrail'in yaptıkları karşısındaki sessizliği ve nefsi müdafaa olarak tanımlamasını Gazze, Batı Şeria ve Kudüs'teki katliamlara yol açtığını ifade etti.

Can kaybı 129'a, yaralı sayısı 830'a yükseldi

İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 3 Filistinlinin daha hayatını kaybetmesiyle şehit sayısı 129'a, yaralı sayısı ise 830'a yükseldi.

Öte yandan, İsrail askerlerinin, Batı Şeria'daki Gazze Şeridi'ne destek gösterilerine saldırısında 3 Filistinlinin daha hayatını kaybetmesiyle şehit sayısı 7'ye yükseldi.

İşgal altındaki Batı Şeria'da ikisi İsrail güçlerinin, biri Yahudi yerleşimcinin ateş açması sonucu 3 Filistinli daha şehit oldu.

200'den fazla bina yıkıldı, 10 bin kişi evlerini terk etti

Birleşmiş Milletler (BM), beşinci gününe giren İsrail saldırılarında şimdiye kadar 200'den fazla binanın yıkıldığını ve sivillerin yaşadığı evlerin büyük hasar gördüğünü açıkladı.

Birleşmiş Milletler'in açıklamasına göre, Gazze'ye düzenlenen saldırılarda 10 bine yakın Filistinli evlerini terk etmek zorunda kaldı. Yerlerinden edilenlerin okul ve camilerde barındığı, su, gıda, hijyen ve sağlık hizmetlerine sınırlı erişimleri olduğu belirtildi.

Hastane ve suya erişimin elektriğe bağlı olduğu ve bunun için gereken yakıtın pazar günü tükeneceği belirtilen açıklamada, İsrailli yetkililer ile Filistinli silahlı gruplara, BM'nin yakıt, gıda ve tıbbi malzemeler getirmesine ve insani yardım çalışanları konuşlandırmasına izin vermesi çağrısı yapıldı.