Gündem
Giriş Tarihi : 21-12-2020 00:53   Güncelleme : 24-12-2020 14:39

FLAŞ | Türkiye 4 ülkeye uçuşları durdurdu

Koronavirüsün çok daha hızlı bulaşan mutasyonunun İngiltere'den diğer ülkelere sıçraması üzerine Türkiye harekete geçti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika'ya uçuşların karşılıklı durdurulduğunu açıkladı.

FLAŞ | Türkiye 4 ülkeye uçuşları durdurdu

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'un mutasyona uğramış koronavirüsün öncekine göre yüzde 70 oranında daha bulaşıcı olduğunu duyurmasının ardından, İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, yeni virüsün kontrolden çıktığını açıkladı.

Türkiye hemen harekete geçti

Bunun üzerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika'ya uçuşların durdurulduğunu açıkladı.

Bakan Koca, kişisel Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

  • Koronavirüsün mutasyonuyla İngiltere'de bulaş hızının arttığı bildirilmiştir. Cumhurbaşkanımızın talimatı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın koordinasyonu ile tedbiren; İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika'dan ülkemize olan uçuşlarda geçici durdurma kararı alınmıştır.

  • İngiltere kaynaklı mutasyon riski üzerine alınan tedbirler kapsamında halen yolda olan uçuşlar için tüm yolculara test yapılacak ve karantina kuralları uygulanacaktır. Tedbirler tam koordinasyonla yürütülmektedir.