Gündem
Giriş Tarihi : 20-06-2022 00:30   Güncelleme : 27-06-2022 02:52

FLAŞ | 5 bin 426 hakim ve savcının görev yeri değişti

Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun yaz kararnamesine göre 5426 hakim ve savcının görev yeri değişti. Kararname ile 33 ilin başsavcıları da değişti.

FLAŞ | 5 bin 426 hakim ve savcının görev yeri değişti

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 1. Dairesi'nin, 5075 adli ve 351 idari hakim ve savcıyı kapsayan yaz kararnamesi tamamlandı.

Kararnameyle Eskişehir, Bursa, Antalya, Konya, Kocaeli ve Kayseri'nin de aralarında bulunduğu 33 ilin başsavcısı değişti, 3 Bölge Adliye Mahkemesi'ne de yeni başsavcı atandı.

Atamalar ve yer değiştirmeler

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Habip Korkmaz, Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı'na; Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ferhat Kapıcı, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı'na; Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ali Yeldan da, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı'na getirildi.

Konya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'na; Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'na, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Zafer Koç ise, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'na atandı.

Türkiye'nin ilk başörtülü il başsavcısı

Sinop Cumhuriyet Başsavcısı Duygu Bayar, Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı'na atanırken, Beyşehir Cumhuriyet Başsavcısı Tuba Ersöz Ünver de Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcısı oldu. Ünver Türkiye'nin ilk başörtülü il başsavcısı oldu.

HSK 1. Daire Başkanı Halil Koç, tamamladıkları 2022 Yılı Adli ve İdari Yargı Ana Kararnamesi'nin, HSK'nın internet sitesinde yayınlanacağını bildirdi.