Dünya
Giriş Tarihi : 15-11-2021 02:58   Güncelleme : 19-11-2021 03:09

'Ermenistan-Azerbaycan sınırında yoğun çatışma'

Ermenistan, sınırın doğu yönünde Azerbaycan ordusu ile yoğun çatışma yaşandığını açıkladı.

'Ermenistan-Azerbaycan sınırında yoğun çatışma'

Ermenistan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Azerbaycan ordusunun, Ermenistan sınırının doğu yönünde ilerleme sağlamaya çalışırken yoğun çatışma yaşandığını iddia etti.

Bakanlığın açıklamasında, "14 Kasım günü saat 13.00'te Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, Ermenistan-Azerbaycan sınırının doğu yönünde konumsal ilerleme sağlamaya çalıştı. Yoğun bir çatışma başladı. Ermeni askerleri, düşmanın bu topraklara yerleşme girişimlerini engelledi" denildi.

Bölgedeki gerginliğin sürdüğüne dikkat çekilen açıklamada, "Şu anda Rus tarafının arabuluculuğu ile durumu çözmeye yönelik müzakereler sürüyor. Ermeni tarafında yaralanan olmadı" ifadeleri kullanıldı.

Paşinyan, Putin'den yardım istemişti

Azerbaycan ordusu 12-13 Mayıs tarihlerinde Sünik ve Geğarkunik bölgelerinde Ermenistan topraklarına girmişti. Ermenistan, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'ne (KGAÖ) başvurmuş, Başbakan Nikol Paşinyan da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den yardım istemişti.

12 Haziran'da Paşinyan, Moskova ile Ermenistan'ın doğusundan güneyine doğru Azerbaycan sınırı boyunca Rus sınır muhafızlarının konuşlandırılması konusunu görüştüklerini açıklamıştı.