Gündem
Giriş Tarihi : 28-08-2021 02:58   Güncelleme : 01-09-2021 04:42

Erdoğan, Afganistan'da ölü sayısının 170'e ulaştığını açıkladı

Erdoğan, Afganistan'ın başkenti Kabil'deki bombalı saldırılara ilişkin yaptığı açıklamada, "Az önce aldığım bilgilerle ölü sayısı 170'i buldu. Terör örgütlerine bu ülkeleri teslim etmek suretiyle buralardan ayrılmak, bedeli ağır neticeler doğurmaktadır" dedi.

Erdoğan, Afganistan'da ölü sayısının 170'e ulaştığını açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanBosna Hersek'teki temasları kapsamında Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Zeljko Komşiç, Konseyin Boşnak üyesi Şefik Dzaferovic ve Sırp üye Milorad Dodik ile bir araya geldi.

"Az önce aldığım bilgiye göre ölü sayısı 170'i buldu"

Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan'da Kabil Havalimanı yakınlarında bombalı saldırıya ilişkin, "Maalesef Afganistan'la birlikte yeniden dünya ayrı bir yere kilitlenmiş vaziyette. Az önce aldığım bilgilerle ölü sayısı 170'i buldu. Terör örgütlerine bu ülkeleri teslim etmek suretiyle buralardan ayrılmak, bedeli ağır neticeler doğurmaktadır" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Türk sivillerin Afganistan'dan tahliye edildiğini belirterek, "Sivillerimizi ülkemize taşıdık. Şu anda az sayıda teknik elemanımız bulunuyor. Bunun dışında tüm ekiplerimizi çekmiş bulunuyoruz" dedi.

"Şu an NATO ne yapacak"

ABD'nin Afganistan'dan geri çekilmesini değerlendiren Erdoğan, "Dünyada en güçlüyüm diyen ülkelerin girdikleri yerlerden çok daha dikkatli çıkmaları gerekirken, bu çıkışlar öyle söylendiği gibi olmadı" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan'daki gelişmelere ilişkin, "Şu an NATO ne yapacak, o noktada görüşmelerimiz olacak. Ne gibi adımlar atacağız, onların planlamalarını yapacağız" ifadesini kullandı.

"Afganistan'da terör örgütlerinin çatışması var"

Afganistan'daki patlamaları IŞİD'in Horsan Kolu'nun üstlendiği hatırlatılan, IŞİD ve Taliban için süreci nasıl değerlendirdiği sorulan Erdoğan, şunları kaydetti:

Tabii DEAŞ farklı bir örgüt, Taliban farklı bir örgüt. Onun Taliban'dan farkı nedir, ne değildir veyahutta Taliban ile ne gibi bir mücadelenin, savaşın içine girecekler onları ben şu anda kestiremem. Ama bildiğim bir şey var ki, ortada terör örgütlerinin çatışması var. Bu terör örgütlerinin çatışmasından da Türkiye'nin kârlı çıkması veya bir başka ülkenin kârlı çıkması diye bir şey düşünülemez. O da terör, o da terör, böyle bir durum ortada. Bütün mesele Afganistan halkının huzurunu, Afganistan halkının bir an önce huzurlu bir şekilde yaşama geçmesini görmek. Eğer Amerika'nın yapacağı bir şey varsa bunu sağlamaktır, atacağı bir adım varsa bu alanda bir adım atmaktır, ama Amerika, 'Ben çekildim gidiyorum' deyip çekilip gidiyor, ondan sonra 'Ne derdiniz varsa görün' diyor.

"Artık oralarda bizim asker veya sivil kimse kalmayacak"

Şu anda NATO ne yapacak, biz de bir NATO üyesiyiz, şu anda o noktada tabii görüşmelerimiz olacak. Ne gibi adımlar atacağız, onların da planlamalarını yapacağız ama bütün mesele bir sorumluluk alanımızdaki adımları attık ve bu gece itibariyle de oradaki bütün elemanlarımızı çekiyoruz. Artık oralarda bizim asker veya sivil kimse kalmayacak. Sadece bir teknik heyet orada, az sayıda 20-30 kişilik, onlar kalacak. Bunun dışında kimse kalmayacak. Bu şekilde de oradan ayrılmış oluyoruz. Sonucu hayırlı olsun diyorum.