Gündem
Giriş Tarihi : 20-04-2020 21:23   Güncelleme : 23-04-2020 00:33

Erdoğan açıkladı: 31 ilde 4 günlük sokağa çıkma yasağı

Yeni tip koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında 31 ildeki hafta sonları sokağa çıkma yasağı uygulamasının bir süre daha devam edeceğini bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, yasağın 23-26 Nisan tarihleri arasında da uygulanacağını duyurdu.

Erdoğan açıkladı: 31 ilde 4 günlük sokağa çıkma yasağı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dördüncü kez video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs salgınına ilişkin son gelişmeler hakkında bilgi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "22 Nisan 24.00 ile 26 Nisan 24.00 arasında yine 31 ilimizde sokağa çıkma sınırlandırması yapmayı planlıyoruz" dedi.

Erdoğan ayrıca, Türkiye'de günlük test sayısının 40 binin üzerine çıktığını da söyleyerek, N-95 ve N-99 maskelerinin üretimine en kısa sürede geçileceğini açıkladı.

CHP'Lİ BELEDİYELERİN AMACI HALKA HİZMET VERMEK DEĞİL, ŞOV YAPMAKTIR

CHP'nin ise Cumhurbaşkanlığı'nı, Sağlık Bakanlığı'nı hiçe sayarak kendi başlarına yardım toplamaya, ekmek dağıtmaya, hastane kurmaya çalıştığını belirten Erdoğan, "Asli işlerini yürütemeyen CHP'li belediyelerin amacı halka hizmet vermek değil, şov yapmaktır. Özellikle İstanbul, Adana, Mersin belediyelerinin sergiledikleri tavrın başka hiçbir izahı yok. Bunlar daha önce FETÖ ve PKK gibi örgütler tarafından da denendi" diye konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

Bir süredir olduğu gibi bu toplantımızda ana gündem maddemiz koronavirüs mücadelesi kapsamındaki yaptığımız ve yapacağımız çalışmalardı. Ayrıca Suriye, Libya ve Ege'deki gelişmeler başta olmak üzere önemli güvenlik konularımızla ilgili değerlendirmelerde bulunduk.

Sığınmacılara karşı insanlık dışı eylemlerde bulunan ülkelerin bu hukuksuz eylemlerinden vazgeçmelerini diliyoruz.

Uluslararası kamuoyunu bir kez daha darbeci Hafter'e karşı ülkenin meşru yönetimine destek vermeye davet ediyoruz.

Sınırlarımız içinde veya dışında terör örgütüne nefes aldırmamakta, her fırsatta başını ezmekte kararlıyız. Son iki haftada toplam 38 teröristi etkisiz hale getirdik.

KORONAVİRÜSLE MÜCADELEMİZİ 4 ANA BAŞLIK ETRAFINDA TOPLADIK

Okulların ve 212 bin işletmenin tatil edilmesinden, şehirlerarası ulaşımın sınırlandırmasından sokağa çıkma yasağına kadar tüm önlemler bu amaca yöneliktir.

Türkiye koronavirüsle mücadelesini 4 ana başlık etrafında gerçekleştirmektedir. Bunlardan ilki insanlar arasındaki sosyal mesafeyi sağlamaktır. İkincisi sağlık sisteminin kesintisiz işlemesini temindir. Üçüncüsü gıda ve temizlik gibi temel hizmet alanlarında perakende zincirinin aksamamasıdır. Dördüncüsü de kamu düzeninin bozulmamasıdır.

HASTANELERDE OLAĞANÜSTÜ BİR YOĞUNLUK YOK

Test sayımızı günde 40 binin üzerine çıkardık. Yoğun bakımda veya solunum cihazına bağlı olan hastalarımız ile vefat eden hasta sayımız aynı düzeyde devam ediyor.

Hastanelerimizde olağanüstü bir yoğunluk yaşanmıyor. Sağlık personelimiz canla başla çalışıyor. Ücretsiz maske dağıtımımız PTT ve eczaneler üzerinden sürüyor. Maskeden tuluma, ilaçtan solunum cihazına kadar hiçbir konuda eksiğimiz veya riskimiz bulunmuyor.

Yoğun bakım solunum cihazlarının üretimi konusundaki çabamız başarıyla neticelendi. Mayıs ayı sonuna kadar 5 bin cihazı üretmiş olacağız. Yoğun bakım solunum cihazlarının teknoloji girişimini gerçekleştiren Biosis'e, bu sürece katkı veren BAYKAR Makina ve ASELSAN'a ve seri üretimi yapan Arçelik'e şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Bu başarı her fırsatta altını çizdiğimiz milli teknoloji hamlesinin somut bir örneğidir. Bugün itibariyle 100 solunum cihazını teslim aldık. Makine ve Kimya Endüstrisi kurumumuz da geliştirdiği mekanik solunum cihazıyla bu alanda yerini almıştır.

HASTANE, YATAK VE YOĞUN BAKIM KAPASİTEMİZİ GÜÇLENDİRİYORUZ

Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu'ndaki hocalarımızla elde ettiği başarıları bilimsel makaleye dönüştürüp yayımlamaya hazırlanıyorlar. Hastane, yatak ve yoğun bakım konusundaki mevcut kapasitemizi güçlendiriyoruz.

Son gelişmeler üzerine, ilk etabının açılışını öne alarak bugün gerçekleştirdiğimiz İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi salgın hastalık için kullanılacaktır. 2682 yatak olan hastanemizin bugün ilk etabının açılışını yaptık. 885'i klinik yatağı, 150'si yoğun bakım yatağı olmak üzere 1035 yatakla hizmet verecek. Hastanemizin kalan kısmını da önümüzdeki ay hizmete açmayı planlıyoruz.

Sağlık alanında yaptığımız bu yatırımların önemini ve büyüklüğünü bu salgın vesilesiyle hep birlikte bir kez daha gördük. Gelişmiş ülkelerin dahi çaresiz kaldığı dönemde, Türkiye en küçük bir krize, kaosa meydan vermeden hamdolsun sağlık hizmetlerini kesintisiz sürdürmüştür. Türkiye, vaktinde aldığı tedbirler sayesinde bu tehlikenin önüne geçerek tüm dünyada salgınla mücadelede en rahat sağlık hizmeti veren ülke durumuna gelmiştir.

23, 24, 25 VE 26 NİSAN TARİHLERİ ARASINDA SOKAĞA ÇIKMA SINIRLANDIRMASINI PLANLIYORUZ

Milletimizin tedbirlere uyması sayesinde salgının felaket düzeyine ulaşmasının önüne geçtik. Büyükşehirlerimiz ile Zonguldak ilimizde uyguladığımız hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması da salgının kontrolünde büyük fayda sağladı. Bunun için tarım, sağlık ve gıda hizmetleriyle temel üretim faaliyetlerini aksatmayacak şekilde bir süre daha devam ettireceğiz. 23, 24, 25, 26 Nisan tarihleri arasında ise, yine 31 ilimizde sokağa çıkma sınırlandırmasını özellikle planlıyoruz.

22 Nisan akşamı yine 00.00'dan itibaren, 23 Nisan zaten tatil, 24, 25 ve 26 Nisan 00.00'a kadar bu devam edecek. 26'sında 24.00 itibariyle sokağa çıkma sınırlandırması sona erecektir. Bununla ilgili ayrıntılar İçişleri Bakanlığımız tarafından kamuoyumuzla paylaşılacaktır. Fırıncı, sucu, gazete bayileri, medya mensupları dahil olmak üzere tüm çalışan ve kamu görevlilerine teşekkür ediyorum.

AMACIMIZ, RAMAZAN BAYRAMI SONRASI NORMALE DÖNMEKTİR

Amacımız önlemleri en titiz şekilde uygulayarak salgının seyrini ülkemizin Ramazan Bayramı sonrası normale dönüşüne imkân sağlayacak seviyeye indirmiş olmaktır. Bazı adımları bayram öncesi atmaya da başlayabiliriz. Tüm sektörlerin buna göre hazırlıklarını yapmalarında fayda görüyoruz.

Bu salgının üstesinden ancak 83 milyon hep birlikte hareket edersek gelebiliriz. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sarıldığımız ölçüde geleceğe güvenle bakabiliriz. Bu topraklardan başka vatanımız, sinesine sığındığımız ve hizmet edeceğimiz halk yoktur.

12 BİN VATANDAŞIMIZIN KARANTİNA SÜRECİ DEVAM EDİYOR

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, dünyanın neresinde olursa olsun her vatandaşının yanındadır. Ülkemize getirdiğimiz her vatandaşımızı sağlık taramasından geçirip bu amaçla tahsis ettiğimiz yükseköğretim yurtlarında 14 gün süreyle karantinada tuttuk.

Cumhurbaşkanlığımızın koordinasyonunda, THY'mizin işbirliği ile bugüne kadar 39 bin vatandaşımızı anavatanlarına kavuşturmuştuk. Halen 12 bin vatandaşımızın karantina süreci devam ediyor. Çeşitli ülkelerdeki 25 bin vatandaşımızı şu anda yine Türkiye'ye getiriyoruz. Amacımız ramazan ayına girene kadar bu operasyonu tamamlamaktır.

3 YILDA 1 MİLYON YAZILIMCI YETİŞTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ

Bilindiği gibi örgün ve yaygın eğitime ara vermiştik. Hemen ardından da Milli Eğitim ve TRT işbirliğiyle üç televizyon kanalı kurarak uzaktan eğitime geçmiştik. Öğrencilerimizin platformu benimsediklerini tespit ettik. Ortaöğretim ve yükseköğretim sınavlarına hazırlanan 8'inci ve 12'inci sınıf öğrencilerimiz için de canlı ders uygulaması başlattık.

Hazine ve Maliye Bakanlığımızın hazırladığı proje kapsamındaki eğitimler özellikle BTK akademi eğitim programı üzerinden gerçekleşecektir. Halen 31 ayrı eğitim bu sitede hizmet veriyor. Yıl sonuna kadar eğitim sayısı 100'e çıkacaktır. Gençlerimizin tek yapması gereken özgeçmişlerini kaydetmektir. Programı tamamlayanlar, güvenliğinden veri analistliğine, siber güvenlikten yazılım geliştirmeye kadar 15 farklı alanda istihdam edinebilme imkânı olacaktır.

Gençlerimize sesleniyorum, yazılım sektörü sizleri bekliyor. 3 yılda 1 milyon yazılımcı yetiştirmeyi hedefleyen bir proje başlatıyoruz.

KAMPANYADA TOPLANILAN PARA MİKTARI 1 MİLYAR 800 MİLYONA ULAŞMIŞTIR

Çeşitli unvanlarda 8 bin 635 sözleşmeli personel ve 5 bin işçi kadrosu ihdas ediyoruz. Salgınla mücadele ederken hiçbir vatandaşımızın mağdur olmaması ve özellikle istihdamın korunması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.

Tüm kesimlerin, vergi sigorta ve kredi taksidi gibi ödemelerinin ertelenmesini sağladık. Bugüne kadar 269 bin firmamız 3 milyonu aşkın çalışanı için Kısa Çalışma Ödeneği'ne başvurdu. 9 Nisan tarihi itibariyle sosyal yardımlarda acil durum kararı alarak muhtaçlık kriterleri yanında bu dönemde özel ihtiyaçları da kapsama aldık.

Biz Bize Yeteriz Türkiyem'de toplanılan para miktarı da 1 milyar 800 milyona ulaştı. Hayırseverlerimizi davet ediyorum. Gelin bu rakamı 2 milyarın üzerine çıkaralım.

Yeni İnfaz Düzenlemesi'yle şu ana kadar 90 bini aşkın yakın mahkûm cezaevlerinden çıkmıştır.

CHP'Lİ BELEDİYELER NE YAPIYOR?

CHP'nin başını çektiği bir kesim yine bozgunculuk peşindedir. Salgınla mücadele güçlü bir koordinasyonu gerektiriyor. Uygulamanın her il, ilçe, mahalle düzeyinde bu anlayışla yürütülmesi şarttır. Peki CHP'li belediyeler ne yapıyor? Cumhurbaşkanlığı'nı, Sağlık Bakanlığı'nı, Valiliği, Kaymakamlığı hiçe sayarak kendi başına yardım toplamaya, ekmek dağıtmaya, hastane kurmaya çalışıyorlar. Asli işlerini yürütemeyen CHP'li belediyelerin salgınla mücadeleyi hiçe sayan bu tür faaliyetlerinin amacı halka hizmet vermek değil, şov yapmaktır.

SALGINLA MÜCADELEDE ALINAN TEDBİRLERİ SABOTE ETMEYE ÇALIŞIYORLAR

Adana, İstanbul ve Mersin Belediyelerinin sokağa çıkma yasağı sırasında sergiledikleri tavrın başka hiçbir açıklaması yoktur. Mesela Mersin'de CHP'li büyükşehir belediyesi şov yaparken aynı partinin Yenişehir ve Mezitli Belediyeleri Valilikle işbirliği halinde faaliyet yürütmüştür. Bu tür teşebbüsler FETÖ ve PKK gibi örgütler tarafından da denenmiştir.

Salgın sebebiyle sağlık sisteminin çökmesini, kamu güvenliğinin zaafa uğramasını bekleyenler, umdukları olmayınca gözlerini yapılan hizmetlere dikmişlerdir. Şimdi de maalesef salgın hastalıkla mücadele için alınan tedbirleri sabote etmeye çalışıyorlar. Ülkemizin ciddi kayıplar veren yerler arasına girmelerini bekliyorlardı. Umutlarını Uganda'ya bağlayacak kadar küçüldüler. Güya hükümetle yarışmaya kalktılar. Onlar fuar merkezini veya merkezlerini panellerle bölerek oralarda, sahra hastanesi diye yutturmaya kalktılar.

'PARALARIMIZA EL KONULDU' YALANINA SARILDILAR

Siz kendinize ait olmayan böyle bir alana veya böyle bir konuda konuşma hakkına sahip değilsiniz. Devlet yardımları tek hesapta toplayınca da 'paralarımıza el konuldu' yalanına sarıldılar. Devlet olarak biz kimsenin parasına el koymadık ve böyle bir yanlışın içine girmedik, girmeyiz. Biz insani hareketliliğimiz neyi gerektiriyorsa bugüne kadar onu yaptık. İkna yöntemiyle bütün bu gayretlerimizi sürdürüyoruz. Onlar toplu taşımayı azaltarak halkımızı mağdur ettiler.

Her şeyi birbirine karıştıranlar, hükümetin aldığı tedbiri sabote ederek beceriksizliklerini örtbas etmeye kalktılar. Biz infaz düzenlemesiyle kalıcı bir sistem oluşturmak için uğraşırken, onlar 'tecavüzcüler serbest kalacak' diyerek ortalığı bulandırdılar.

KENDİ BAŞINA İŞ YAPMAYA KALKANLAR KARŞISINDA DEVLETİ BULUR

Belediyeler elbette sosyal yardım da yapabilir, ama bunu kanunların belirlediği sınırlar içinde, şehrin mülki amirinin bilgisi ve koordinasyonu dahilinde yaparak. Belediye, Bakanlığı, Valiliği, Kaymakamlığı yok sayarak kendi başına iş yapmaya kalkarsa, karşısında devleti bulur.

Sorun ekmek dağıtmak değil. Bunu şehirdeki diğer faaliyetlerle uyumsuz, programsız, izinsiz şekilde yapmaktır. Sorun herhangi bir konuda farklı düşünmek değil, yalan söylemektir, iftira atmaktır. Türkiye'nin sağlık alanında tarihi bir beka mücadelesi verdiği bir dönemde, milletimi böyle tatsız konularla meşgul etmiş olmaktan dolayı da üzüntülüyüm. Ancak, karşımızdaki kirli zihniyet kendisine cevap verilmeyince azgınlaşmakta, yalanlarının çıtasını yükseltmektedir. Ülkemizin bu hastalıklı siyaset zihniyetinden kurtulmasını en az Covid virüsünden arınması kadar önemli görüyorum.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
webmaster forum