Gündem
Giriş Tarihi : 17-02-2021 00:27   Güncelleme : 19-02-2021 22:47

Enis Berberoğlu yeniden Meclis'te: 'Adalet duygusu kazandı'

Anayasa Mahkemesi'nin ikinci kez verdiği hak ihlali kararının ardından milletvekilliği vasfını tekrar kazanan ve 8 ay sonra TBMM'ye giden CHP'li Enis Berberoğlu, "Burada kazanan yoktur, kaybeden de yoktur, şahıs olarak söylüyorum. Burada kazanan adalet duygusu olmuştur" dedi.

Enis Berberoğlu yeniden Meclis'te: 'Adalet duygusu kazandı'

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, mahkemenin "yeniden yargılanması ve infazın durdurulması" kararına ilişkin tezkerenin TBMM Genel Kurulu'nda okunmasıyla milletvekili vasfını yeniden kazandı. Böylece Berberoğlu, 8 ay sonra milletvekili sıfatıyla TBMM'ye gitmiş oldu.

"Meclis'e geri dönmem mesele değil"

Burada yaptığı konuşmada Berberoğlu, "Yaklaşık 5 senedir süren bu hukuki mücadele, bitmese bile önemli bir aşamaya gelmiş durumda. Meclis'e geri dönmem mesele değil... Aslında herkesin bu topraklar üzerinde adalet için vermiş olduğu mücadelenin bir boyuta gelmesidir. Zaten bu iktidara karşı bu noktaya gelmem tek başıma mümkün olmazdı. Bu noktaya gelmemde başta Genel Başkanım Kemal Kılıçdaroğlu, partim, örgütüm, kamuoyu desteği, adalete inanan insanlar başroldedir" ifadelerini kullandı.

"Burada kazanan adalet duygusu olmuştur"

"Anayasa Mahkemesi kararları Berberoğlu 1, Berberoğlu 2, Berberoğlu 3 olarak geçiyor" diyen Berberoğlu, "Dava dosyası adıdır. Burada kazanan yoktur, kaybeden de yoktur, şahıs olarak söylüyorum. Burada kazanan adalet duygusu olmuştur" diye konuştu.

4 Haziran 2020'de milletvekilliği düşürülmüştü

Berberoğlu hakkında kesinleşen yargı kararının 4 Haziran 2020'de TBMM Genel Kurulu'nda okunması ile milletvekilliği düşürülmüştü.

Berberoğlu, süreç içinde Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulunmuştu.

Anayasa Mahkemesi 2 kez ihlal kararı almıştı

AYM'nin Berberoğlu'na yönelik hak ihlali yapıldığına ilişkin kararına ilk derece mahkemesi uymamış, ancak aynı konudaki ikinci başvurunun ardından AYM'den ikinci kez çıkan ihlal kararına bu kez yerel mahkeme direnmemişti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Berberoğlu hakkında verdiği 'yeniden yargılama ve infazın durdurulması' kararı 11 Şubat’ta Genel Kurul’un bilgisine sunulmuştu.

Berberoğlu'nun TBMM üyeliği böylece kendisine iade edilmişti.