Dünya
Giriş Tarihi : 15-12-2021 01:22   Güncelleme : 19-12-2021 03:58

Dünya Sağlık Örgütü'nden bir uyarı daha: Omicron 77 ülkeye yayıldı

Dünya Sağlık Örgütü, 77 ülkeden Omicron vakaları bildirildiğini ve daha önce hiçbir mutasyonda görülmediği bir oranda yayıldığını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü'nden bir uyarı daha: Omicron 77 ülkeye yayıldı

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüs salgınının son durumuna ilişkin düzenlediği basın toplantısında, "77 ülke şu anda Omicron vakaları bildirdi ve gerçek şu ki Omicron henüz tespit edilmemiş olsa bile muhtemelen çoğu ülkede bulunuyor. Omicron, daha önce hiçbir mutasyonda görmediğimiz bir oranda yayılıyor" dedi.

"Ükelerin krizden çıkmasını tek başına aşı sağlamayacak"

Omicron'un hafife alınmasından endişe duyduğunu belirten Ghebreyesus, "Omicron daha az ciddi hastalığa neden olsa bile, çok sayıda vaka, hazırlıksız sağlık sistemlerini bir kez daha zor duruma sokabilir" diye konuştu.

Ülkelerin krizden çıkmasını tek başına aşının sağlamayacağını belirten Ghebreyesus, sosyal mesafenin, maske takmanın ve hijyenin önemine vurgu yaptı.

"41 ülke hâlâ nüfuslarının yüzde 10'unu aşılamayı başaramadı"

Ülkeler arasında Covid-19 aşılama oranlarında hâlâ büyük bir eşitsizlik olduğunu kaydeden Ghebreyesus, "41 ülke hâlâ nüfuslarının yüzde 10'unu aşılamayı başaramadı, 98 ülke yüzde 40'a ulaşmadı. Aynı ülkedeki nüfus grupları arasında da önemli eşitsizlikler görüyoruz" açıklamasında bulundu.

Ghebreyesus, "Eğer eşitsizliği sonlandırırsak Covid-19 salgınını sonlandırırız. Eğer eşitsizliğin devam etmesine izin verirsek, salgının devam etmesine izin vermiş oluruz" ifadelerini kullandı.