Gündem
Giriş Tarihi : 07-04-2021 02:26   Güncelleme : 11-04-2021 01:59

Diyanet İşleri'nden teravih namazı kararı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, teravih namazı ve ramazan ayında oruçluyken aşı vurulup vurulamayacağı konusunda açıklamalarda bulundu.

Diyanet İşleri'nden teravih namazı kararı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı'nda, 2021 yılı ramazan ayı için bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Erbaş, "İnşallah 12 Nisan Pazartesi akşamı kılacağımız teravih namazının ardından 13 Nisan Salı günü tutacağımız ilk oruç ile mübarek ramazan ayına girmiş olacağız. Bunun heyecanını yaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

"Bu sene de teravih namazlarımızı evlerimizde kılacağız"

Salgın tehlikesinin devam ettiğine dikkat çeken Erbaş, şöyle konuştu:

Yaptığımız çok yönlü değerlendirmeler ve Sağlık Bakanlığımız başta olmak üzere devletimizin yetkili organlarıyla yaptığımız çok yönlü istişareler neticesinde mevcut şartlarda teravih namazını camilerde değil, evlerimizde kılmanın daha uygun olduğuna karar verdik. Elbette gönlümüz istiyordu ki teravih namazlarımızı camilerimizde kılalım. Çoluğumuzla çocuğunuzla o coşkuyu camilerde yaşayalım. Ancak salgın hastalık tehlikesi, teravih namazının uzun süre kapalı mekânda kalmayı gerektirmesi, belirti göstermeyen vakaların varlığı gibi nedenlerden dolayı geçen sene olduğu gibi bu sene de teravih namazlarımızı evlerimizde kılacağız. Tabii acı ve üzücü böyle bir duyuruyu yapmak benim için, çok acı ama sağlık çok önemli. Şayet bu süreçte salgının seyrine göre camilerimizde teravih namazı kılabilme imkânı olursa bunun da kararını alıp milletimizle paylaşacağız.

"Oruçluyken aşı olmak orucu bozmaz"

Öte yandan, vatandaştan yoğun olarak 'Oruçluyken aşı olabilir miyiz?' soruları aldıklarını belirten Erbaş, "Din İşleri Yüksek Kurulumuzun da açıkladığı gibi gerektiğinde oruçluyken aşı olmakta bir sakınca yoktur ve bu durum orucu bozmaz" dedi.