Dünya
Giriş Tarihi : 21-12-2020 00:07   Güncelleme : 24-12-2020 13:09

Dikkat! Virüsün çok hızlı bulaşan mutasyonu Avrupa’ya sıçradı

Dünya Sağlık Örgütü, daha önce İngiltere'de ortaya çıkan yeni tip koronavirüsün daha bulaşıcı yeni bir türünün Hollanda, Danimarka ve Avustralya'da da tespit edildiğini duyurdu.

Dikkat! Virüsün çok hızlı bulaşan mutasyonu Avrupa’ya sıçradı

Dünya Sağlık Örgütü'nden (WHO) yapılan açıklamaya göre, Hollanda’da bu ayın başlarında yapılan testler, ülke sakinlerinde yeni Covid-19 mutasyonunu ortaya çıkardı. Yeni mutasyonun ayrıca Danimarka ve Avustralya'da da tespit edildiği kaydedildi.

1 Ocak itibariyle İngiltere ile uçuşlar yasaklandı

Hollanda hükümeti, 1 Ocak’tan itibaren İngiltere ile uçuşları yasakladı. Belçika ve İtalya da benzer kararlar alırken Avusturya, Fransa ve İsveç benzer tedbir alabilecek ülkeler arasında.

Hollanda hükümeti, İngiltere’den yeni virüs mutasyonunun getirilme riskini azaltma olasılığını araştırmak için Avrupa Birliği'nin diğer üye ülkeleriyle birlikte çalışacaklarını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü mutasyonları takibe aldı

Dünya Sağlık Örgütü’nden Maria Van Kerkhove, BBC’ye açıklamasında, örgütün uzmanları tarafından salgının başladığı günden bu yana dünya genelinde mutasyonların takip edildiğini söyledi.

Yeni tür, yüzde 70 daha hızlı bulaşıyor

İngiltere'nin güneydoğusunda Covid-19'un daha hızlı yayılan yeni türü keşfedilmişti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve bir grup bilim insanı tarafından yapılan açıklamada, ülkede keşfedilen yeni türün yüzde 70 daha bulaşıcı olduğu bildirilmişti.