Gündem
Giriş Tarihi : 19-01-2022 01:40   Güncelleme : 23-01-2022 03:53

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon düşüşe girmiştir, girecektir

Enflasyonun düşüşe girdiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "20 Aralık burada bir dönüm noktası oldu. Enflasyonun gerilemesini beklemek milletimin hakkıdır, bizim de hedefimizdir ve bunu zaten başaracağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyon düşüşe girmiştir, girecektir

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk ziyareti sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, bir gazetecinin, "Sizce enflasyon ne zaman gerçek anlamda toplumun günlük hayatında hayat pahalılığının azaldığı hissini uyandıracak şekilde bir düşüş eğilimine girer?" şeklindeki sorusuna şu yanıtı verdi:

"TL'ye ilginin artmasına yönelik ilave çalışmalarımız sürüyor"

Öncelikle kur korumalı mevduata vatandaşlarımızın teveccühü bizleri memnun ediyor. Döviz kurlarındaki oynaklığın azalmasından ve istikrarın devamından gayet memnunuz. Finansal piyasalardaki istikrarın devamına ve TL'ye olan ilginin artmasına yönelik ilave çalışmalarımız sürüyor.

"Enflasyonun gerilemesini beklemek milletimin hakkıdır"

Diğer taraftan biliyorsunuz, benim bir iddiam var: "Faiz sebep, enflasyon neticedir." Nitekim de neticesi kendini gösteriyor. Enflasyon, düşüşe girmiştir, girecektir. Bu bir defa kesin. 20 Aralık burada bir dönüm noktası oldu. Enflasyonun gerilemesini beklemek milletimin hakkıdır, bizim de hedefimizdir ve bunu zaten başaracağız. Ama faizde de artık düşüşler başladı. Bir ara biliyorsunuz 12'ye falan geldi, hatta daha aşağıya da geldi. Sonra tekrar bir çıkış yaşandı. Fakat bunu da aşağıya çekeceğiz. Bu da ekonomideki şartlara göre şekillenecek. Çünkü bu öyle bir durum ki, hep söylediğim gibi, dere yatağında akar. Burada da aynen bu durumu yakalayacağız.

"2022 bizim en parlak yılımız olacak inşallah"

Yavaş yavaş, kademeli bir şekilde, aceleci olmadan kur da düşecek, faiz de aynı şekilde düşecek ve 2022 bizim en parlak yılımız olacak inşallah. 2023'e de zaten böyle gireceğiz. Bu enflasyonun da düşüşünü getirir; enflasyon düşecek.