Siyaset
Giriş Tarihi : 20-06-2020 03:14   Güncelleme : 23-06-2020 02:06

CHP'den LGS ve YKS tepkisi: Öğrenciler ve aileler tedirgin

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, LGS ve YKS'nin yapılacak olmasına ilişkin, "Salgın yayılım hızının arttığı şu günlerde milyonlarca öğrencimiz kapalı alanlarda saatlerce ter dökecek. Haklı olarak pek çok bilim ve tıp insanımız bu konuda kaygılarını, endişelerini dile getiriyor. Öğrenciler ve aileleri de son derece tedirgin, ama ne öğrencilerimizin, ne ailelerimizin, ne de bilim insanlarımızın sesleri saraya ulaşmıyor" dedi.

CHP'den LGS ve YKS tepkisi: Öğrenciler ve aileler tedirgin

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, internet üzerinden elektronik ortamda karnelerini alan öğrencileri kutladı.

Türkiye'de yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakalarının ilk kez görülmesinin üzerinden 100 gün geçtiğini ve bu sürede 4882 vatandaşın hayatını kaybettiğini belirten Öztrak, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, ailelerine sabır diledi.

"NE ZAMAN Kİ SARAY, BİLİMİ KURULU YERİNE GÖNÜL KURULUNU DİNLEMEYE BAŞLADI VAKA SAYILARI HIZLA ARTTI"

Bilim Kurulu'nun öneri ve yönlendirmelerine göre hareket edildiğinde günlük hasta sayısının 700'lere düştüğünü anlatan Öztrak, "Ne zaman ki Bilim Kurulu yerine Saray kendi gönül kurulunu dinlemeye başladı, hasta sayıları yeniden hızla arttı. Son bir haftada günlük ortalama hasta sayısı 1430, oysa normalleşme sürecine beraber başladığımız İtalya, İspanya gibi ülkelerde günlük hasta sayıları 300'lü rakamlara kadar indi" diye konuştu.

Salgından çıkış ve yeni normale uyum sürecini yönetmenin zor olacağını haftalardır söylediklerini belirten Öztrak, her işte olduğu gibi bu sürecin başarısında da güvenin en büyük sermaye olduğunu vurguladı.

"HÜKÜMETİN SALGINI ELE ALIŞ BİÇİMİNE GÜVENSİZLİK ARTIYOR"

Bilim Kurulu kararlarının kamuoyu ile paylaşılması gerektiğine işaret eden Öztrak, "Haftalardır bu önerilerimizi dile getiriyoruz, ancak Saray Hükümeti hem durumun ciddiyetinin farkında değil, hem de yaptıklarının ya da yapamadıklarının, yapmadıklarının millet tarafından denetlenmesi işine gelmiyor" dedi.

Öztrak, hükümetin salgını ele alış biçimine olan güvensizliğin giderek arttığını savundu.

"ÖĞRENCİLER VE AİLELER SON DERECE TEDİRGİN"

LGS ve YKS'nin gerçekleştirileceğini ve sınav günlerinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağına dair alınan kararı hatırlatan Öztrak, şunları kaydetti:

"Bu karar yeterli değildir, salgın yayılım hızının arttığı şu günlerde milyonlarca öğrencimiz kapalı alanlarda saatlerce ter dökecek. Haklı olarak pek çok bilim ve tıp insanımız bu konuda kaygılarını, endişelerini dile getiriyor. Öğrenciler ve aileleri de son derece tedirgin, ama ne öğrencilerimizin, ne ailelerimizin, ne de bilim insanlarımızın sesleri saraya ulaşmıyor. Milyonlarca gencimizin sağlığı hangi daha önemli gerekçeyle riske atıldı, bunu bilmek hepimizin hakkı."

"TURİZMCİYİ RAHATLATMAK İÇİN KONAKLAMA VERGİSİ VE TURİZM TANITMA FONU KESİNTİLERİNİ TAMAMEN KALDIRIN"

Almanya'nın Türkiye'yi riskli ülkeler listesine aldığını belirten Öztrak, Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinin hayalet şehirlere döndüğünü söyledi.

Faik Öztrak, "Turizm sektöründe çalışan yüz binlerce insanımız aç susuz, nasıl yaşayacaklarını düşünüyorlar. En azından bu insanlarımız için Kısa Çalışma Ödeneği'nden yararlanma koşullarında bir rahatlama yaratmak lazım. Devletin şefkatli elini bu yurttaşlarımıza uzatın, turizmciyi rahatlatmak için konaklama vergisi ve turizm tanıtma fonu kesintilerini tamamen kaldırın. Bu zor gününde bu insanların, milletimizin yanında olun" dedi.

"BUGÜNE KADAR 15 İSTİHDAM PAKETİ, 5 DE İSTİKRAR VE REFORM PAKETİ AÇIKLADILAR"

İstihdam Kalkanı Paketi'ne yönelik de değerlendirmelerde bulunan Öztrak, şunları kaydetti:

"18 yıllık iktidarlarında bugüne kadar 20 tane paket açıkladılar. Bunun 15'i istihdam paketi, 5'i ise istikrar ve reform paketi. Sosyete damadın geçen yıl açıkladığı istihdam paketinin sonucu ortada. Damat yerel seçimlerin hemen öncesinde yanına oda başkanlarını da alarak milletin gözünün içine baka baka 2,5 milyon kişiye istihdam sağlama, iş sağlama sözü verdi. Sene sonunda bir de baktık ki bırakın 2,5 milyon kişiye yeni iş sağlamayı işi olan 658 bin yurttaşımız işinden olmuş."

"İŞÇİLERİMİZİN KIDEM TAZMİNATINI PAKETLEMEYE VE GASP ETMEYE HAZIRLANIYORLAR"

İktidarın 21'inci paketi açıklamaya hazırlandığını anlatan Öztrak, "Bu paketle işçilerimizin alın teri olan kıdem tazminatını paketlemeye ve gasp etmeye hazırlanıyorlar. İşverenlerle, sendikalarla görüşüyorlar ama bir de bakıyorsunuz, Türkiye'deki bazı büyük işçi sendikalarını, DİSK'i oraya çağırmıyorlar. Şunun açıkça altını çizeyim, gasp etmek istedikleri kıdem tazminatlarında emekçilerimizin çocuğunun, torununun hakkı var, düğün ve kefen parası var" diye konuştu.

25 yaş altındaki gençlere ve 50 yaş üzerindeki çalışanlara esnek istihdam getirmekten bahsedildiğini vurgulayan Öztrak, bunun kıdem tazminatı, ihbar tazminatı gibi iş hukukunun sağladığı pek çok güvence olmadan ve çalışanlar korunmadan onları çalıştırmak demek olduğunu belirtti.

"PEYGAMBERİMİZ 'İŞÇİYE HAKKINI, ALIN TERİ KURUMADAN VERİNİZ' DİYE EMRETMİŞ"

Esnek çalışmanın neo-liberalizmin emir ve tavsiyesi olduğunu ifade eden Öztrak, "Erdoğan neo-liberalizmin emir ve tavsiyelerini bir de İslam iktisadi paketine sararak milletimize yutturmaya çalışıyor. Neo-liberal politikaların emir ve tavsiyeleri ne zamandan beri İslam iktisadi oldu Sayın Erdoğan? Peygamberimiz 'işçiye hakkını, alın teri kurumadan veriniz' diye emretmiş. Bunlar ise işçilerimizin alın terini ve tüm kazanımlarını şu salgın döneminde iç etmeye hazırlanıyorlar" dedi. 

Öztrak, salgın döneminde pek çok ülkede hükümetlerin çok zorunlu işler hariç işçilerini evlerinden çıkarmadığını da aktardı.

"15-24 YAŞ ARASI HER 100 GENÇTEN ANCAK 27'Sİ İŞ BULABİLİYOR"

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonunun 2020 küresel haklar endeksini yayınladığını belirten Öztrak, Türkiye'nin işçi hakları açısından dünyada en son sırada yer alan 10 ülke arasında olduğunu bildirdi. 

Hükümetin Mart 2020 dönemi itibariyle 15-24 yaş arasındaki her 100 gençten ancak 27'sine iş bulabildiğini ifade eden Öztrak, "Hükümet, ülkemizin en büyük serveti olan gençlerimize ne iş ne de eğitim verebiliyor" diye konuştu.

"HAMZA KARDEŞİM, O BANKANIN YÖNETİMİNDEN DERHAL İSTİFA ET"

Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya'nın kamu bankasının yönetim kuruluna atamasına ilişkin eleştiriler üzerine bir AK Parti milletvekilinin, "Hamza'dan rahatsız oluyorsanız vatan sevginizden şüphe etmeniz lazım" dediğini aktaran Öztrak, "Biz Hamza'dan rahatsız olmuyoruz, Hamza'yı devletin bankasının yönetimini atayıp milletin diline pelesenk edenlerden rahatsızız, asıl bunların vatan sevgisinden şüphe ediyoruz. Hamza kardeşim, sen dünya şampiyonusun, Saray'ın senin altın adını bakıra çıkartmasına izin verme, o bankanın yönetiminden derhal istifa et" ifadelerini kullandı.

"BÜTÇE GELİRLERİ ANCAK MAAŞ, ÜCRET VE FAİZE YETİYOR"

Diğer ülkelerin varlık yönetim fonlarının dünyanın en itibarlı, en güvenilir şirketlerin hisselerini satın alarak kendilerinden sonra gelecek nesillerin yararlanacağı kaynakları garanti altına aldıklarını anlatan Öztrak, Türkiye'de ise varlık fonuna devredildikten sonra iflah olan tek bir şirketin olmadığını ifade etti.

Bütçe gelirlerinin ancak maaş, ücret ve faize yettiğini söyleyen Öztrak, "Şimdi de paralel bütçe olan varlık fonu üstünden eski düzeni nasıl sürdürürüz, buna bakıyorlar" dedi.

"TÜRKİYE CUMHURİYETİ TARİHİNDE DEVLET KURUMLARI HİÇ BU KADAR ÇÜRÜMEMİŞTİR"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun sosyal medyadan bir gazeteciye yönelik paylaştığı ifadelere ilişkin Öztrak, "Gazetecinin üslubunu, haberini sorunlu buluyorsanız açarsınız telefonu, meramınızı anlatırsınız, küfür etmek, hakaret etmek nereden çıktı? Üzülerek söylüyorum, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde devlet kurumları hiç bu kadar çürümemiş, hiç bu kadar süflileşmemişti" dedi.

"TRUMP'TAN HALKBANK DAVASINA MÜDAHİL OLMASINI İSTEDİNİZ Mİ?"

ABD eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ın bir kitap yayınlayacağını, bazı bölümlerinin basına sızdığını söyleyen Öztrak, kitapta ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talebi üzerine Halkbank davasına müdahale ederek, savcıları değiştirme sözü verdiğinin yer aldığını anlattı.

Öztrak, "Kitapta Trump'ın damadı ve danışmanı Jared Kushner ile Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak arasında bir bağlantı olduğunu belirtiyor, buna da damat kanalı adını takmış. Bu iddiaların Türkiye'deki muhataplarına soruyorum, Trump'tan Halkbank davasına müdahil olmasını istediniz mi, istedinizse neden istediniz? Kitapta adı geçen damat kanalı nedir? Bu kanaldan hangi işler gelip geçmektedir" dedi.

"SARAY'IN, TBMM'Yİ DEVRE DIŞI BIRAKMAYA ÇALIŞTIĞININ BİR BAŞKA GÖSTERGESİ"

Hükümetin TBMM'ye yeni bir bütçe getirmek yerine parti grubundan ikrazen özel tertip DİBS çıkarma yetkisinin artırılmasını istediğini öne sürerek bunun, "Siz bana ilave borçlanma izni verin, TBMM olarak gerisine karışmayın" demek olduğunu savunan Öztrak, "Bu yaklaşım Saray'ın Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni nasıl itibarsızlaştırmaya, nasıl devre dışı bırakmaya çalıştığının bir başka göstergesi. Artık laf üretmeyi bırakın, algı yönetmeye çalışmayın" diye konuştu.

"EMEKLİ İKRAMİYESİNİ 1500 LİRA YAPIN"

Kurban Bayramı'na 2 aydan az bir süre kaldığını hatırlatan Öztrak, emeklilere ödenecek ikramiyenin 1500 lira yapılmasını istedi.

Öztrak, ayrıca, LGS sınavına girecek öğrencilere de zihin açıklığı ve başarı diledi.

"BAROLARIN YAPTIĞI YÜRÜYÜŞ BARIŞÇIL PROTESTO HAKKININ KULLANILMASIDIR"

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Öztrak, baroların yapısı ve seçim sisteminde değişiklik yapılması düşüncesi ve bazı baroların buna ilişkin gerçekleştirdikleri yürüyüşlere ilişkin bir soru üzerine, iktidarın meslek kuruluşlarının görüşünü almadan bu kuruluşlara müdahale ettiğini öne sürdü.

Bunun son derece yanlış bir uygulama olduğunu ifade eden Öztrak, "Dünyanın neresinde ilgililere sormadan devletler, bu tür hükümetler, bu tür düzenlemeleri yapmaya kalkarlarsa oradaki sivil toplum kurumları buna tepki gösterirler. Baroların yapmakta oldukları yürüyüş anayasal, anayasada yer alan itiraz etme, protesto etme hakkının, barışçıl protesto hakkının kullanılmasıdır, biz buna bu şekilde bakıyoruz" dedi.

"DOKUNULMAZLIKLARIN KALDIRILMASI MESELESİ İKTİDAR TARAFINDAN İSTİSMAR EDİLMİŞTİR"

Öztrak, CHP'nin dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin 2016 yılındaki tavrı hatırlatılarak, gelinen noktada değişiklik olup olmadığına ilişkin soru üzerine, şunları söyledi:

"Cumhuriyet Halk Partisi'nin o dönemde seçilen her milletvekili, birkaç dönem üst üste, kürsü dokunulmazlığı dışında tüm dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda noter kâğıdı imzalamıştı. Dolayısıyla bizim burada başka bir adım atmamız mümkün değildi. Ama bugün geldiğimiz noktada dokunulmazlıkların kaldırılması meselesinin iktidar tarafından alabildiğince, Saray yönetimi tarafından alabildiğince istismar edildiği, iyi niyetin suiistimal edildiğini çok açık görüyoruz."

"ANAYASA MAHKEMESİ'NİN KARARI İLK BAKIŞTA SANKİ 'ANKARA'DA DA HAKİMLER VARMIŞ' DEDİRTECEK BİR KARARMIŞ GİBİ GÖZÜKÜYOR"

Anayasa Mahkemesi'nin Eski CHP Milletvekili Eren Erdem ve Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile ilgili aldığı karara ilişkin değerlendirmelerinin sorulması üzerine ise Öztrak, "Anayasa Mahkemesi'nin kararı ilk bakışta sanki 'Ankara'da da hakimler varmış' dedirtecek bir karar gibi gözüküyor ama kararın tamamına dönüp baktığınız zaman aynı itirazın içinde bulunan birçok hususun uluslararası kabul görmüş hukuk normlarına uygun olmasına rağmen dikkate alınmadığı ortaya çıkıyor" dedi.

"BAZI BAKANLARIN NEDEN LİBYA'YA GİTTİĞİNİ ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORUM"

Türk heyetinin Libya'da yaptığı görüşmelere ilişkin soru üzerine, "Kapsamlı bir heyetle oraya gitmesine bir şey dememekle birlikte Libya'ya Hazine ve Maliye Bakanı'nın gitmesinin nedenini çok fazla anlayabilmiş vaziyette değilim. Çünkü orada sonuç itibarıiyle bir iç savaş sürüyor, daha henüz savaşın yaralarının sarılmasının düşünüldüğü noktaya gelinmiş vaziyette değil. O nedenle Libya'ya böyle bir heyetin gönderilmesini yadırgamamakla birlikte, bazı bakanların neden oraya gittiğini anlamakta güçlük çekiyorum" yanıtını verdi.

TBMM Başkanlığı seçimine yönelik CHP'nin bir hazırlığının olup olmadığına yönelik bir soru üzerine ise Öztrak, "Her zaman olduğu gibi Cumhuriyet Halk Partisi Grubu da bir aday gösterecektir, bu konuyu meclis grubumuz açıklayacaktır" dedi.