Ekonomi
Giriş Tarihi : 13-04-2022 05:31   Güncelleme : 19-04-2022 01:24

CHP, bayram ikramiyesinin artırılması için kanun teklifi verdi

CHP, 1100 lira olan bayram ikramiyesinin net asgari ücret tutarına çıkarılması için Meclis Başkanlığı'na kanun teklifi verdi.

CHP, bayram ikramiyesinin artırılması için kanun teklifi verdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekilleri Engin AltayÖzgür Özel ve Engin Özkoç tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na sunulan kanun teklifi ile, emeklilere verilen bayram ikramiyesinin 1100 TL'den net asgari ücret tutarında artırılmasını, bayram ikramiyesinin bankalar, sigorta şirketleri, ticaret ve sanayi odaları ve borsalardan emekli olanlara da verilmesi önerdi.

"Düzenleme yürürlüğe girdiğinde 1000 TL ile 3 çeyrek altın alınabiliyordu"

Teklifin gerekçesinde şu ifadelere yer verildi:

CHP'nin 7 Haziran 2015 seçimleri sürecinden bu yana takipçisi olduğu, emeklilere bayram ikramiyesi önerisi, 2018 yılında 1000 TL olarak hayata geçirilmiş, ancak aradan geçen 4 yılda yalnızca bir kez artırılmıştır. Bayram ikramiyesi maktu bir ödeme olması nedeniyle emekliler açısından satın alma gücü değeri düşmüş, hızla yükselen fiyatlar karşısında etkinliğini yitirmiştir.

O kadar ki Mayıs 2018'de düzenleme yürürlüğe girdiğinde 1000 TL'lik bayram ikramiyesi ile 3 çeyrek altın alabilecek durumda olan emekli vatandaşımız, bugün maalesef  1100 TL'lik bayram ikramiyesiyle 1 çeyrek altın bile alamamaktadır.

"İkramiye tutarının 1100 TL'de kalması sosyal devlet ilkesinin açık ihlalidir"

Sosyal devlet anlayışının en önemli göstergelerinden birisi yaşlılarını koruma ve onlara insan onuruna yakışır bir hayat seviyesi sunma yükümlülüğüdür. Kur korumalı mevduat ve döviz garantili projeler gibi uygulamalarla zenginlere büyük transferlerin yapıldığı bir dönemde, artan enflasyon nedeniyle büyük bir sıkıntı yaşayan emeklilerin bayram ikramiyesinin 1100 TL'de kalması sosyal devlet ilkesinin açık ihlalidir.

En düşük emekli aylığının 2500 TL'ye çıkarıldığı bir dönemde, 1100 TL'lik bayram ikramiyesi hiçbir yurttaşımızın yarasına merhem olmayacaktır. Bu sebeplerle emekli ikramiyelerindeki satın alma gücündeki düşüşü önleyebilmek, emeklilerimize bir nebze olsun nefes aldırabilmek amacıyla emeklilere dini bayramlarda verilen bayram ikramiyesinin artırılması gerekmektedir.

Diğer taraftan, emeklilerimizin tamamına yakınının özlük hakları 5510 Sayılı Kanun kapsamında düzenlenmiş olsa da sayıları yaklaşık 500.000 bulan emeklimiz 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu'nun geçici 20'nci maddesi kapsamındaki sandıklardan aylık almaktadır. Bu kapsamda aylık alan emekli vatandaşlarımız bayram ikramiyesi düzenlemesinden yararlanamamaktadır.

"Net asgari ücret düzeyine çıkarılmalıdır"

En düşük emekli aylığının 2500 TL olması da ayrıca yeterli değildir. Ekonomik kriz, yüksek enflasyon ve hayat pahalılığıyla boğuşulan bir dönemde en düşük emekli aylığının da asgari ücret düzeyine çıkarılması emeklilerimizin, Meclis'imizden beklentisidir. TBMM, emeklilerimizin hakkının teslimi için adım atmalıdır.

Kanun teklifiyle emeklilerimize ödenen bayram ikramiyelerinin 1100 TL'den net asgari ücret düzeyine çıkarılması ve bankalar, sigorta şirketleri, ticaret ve sanayi odaları ve borsalardan emekli olmuş ve halen 506 Sayılı Kanun kapsamında aylıklarını almakta olanların da emeklilere sağlanan bayram ikramiyesi hakkından yararlanmalarının sağlanması amaçlanmaktadır.