Gündem
Giriş Tarihi : 19-10-2021 01:58   Güncelleme : 22-10-2021 03:07

Büyükelçilerden Türkiye'ye 'Kavala'yı serbest bırakın' çağrısı

10 ülkenin büyükelçilikleri, yaptıkları ortak açıklamada, "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin bu husustaki kararları doğrultusunda Osman Kavala'nın derhal serbest bırakılmasının sağlanması için Türkiye'ye çağrıda bulunuyoruz" ifadelerini kullandı.

Büyükelçilerden Türkiye'ye 'Kavala'yı serbest bırakın' çağrısı

4 yıldan fazla süredir tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala'nın AİHM'in kararları doğrultusunda "derhal serbest bırakılması"nın sağlanması için, Almanya, ABD, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda büyükelçilikleri, Türkiye'ye çağrı yaptı.

"Türk yargı sisteminde hukuk devleti ve şeffaflık ilkelerini gölgeliyor"

10 ülkenin büyükelçiliğinden yapılan açıklamada şöyle denildi:

Osman Kavala'nın tutuklanmasının üzerinden dört yıl geçti. Davanın, farklı dosyaların birleştirilmesi ve beraat kararından sonra yeni davaların yaratılması yoluyla sürekli geciktirilmesi, Türk yargı sisteminde demokrasiye saygıyı, hukuk devleti ve şeffaflık ilkelerini gölgelemektedir.

"Davanın adil ve hızlı biçimde sonuçlandırılması gerektiği kanısındayız"

Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda Büyükelçilikleri olarak Türkiye'nin uluslararası yükümlülükleriyle ve milli kanunlarıyla uyumlu şekilde, bu davanın adil ve hızlı biçimde sonuçlandırılması gerektiği kanısındayız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin bu husustaki kararları doğrultusunda Osman Kavala'nın derhal serbest bırakılmasının sağlanması için Türkiye'ye çağrıda bulunuyoruz.