Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-12-2020 03:39   Güncelleme : 08-12-2020 11:34

Borsa İstanbul'un yüzde 10'u Katar'a resmen devredildi

Türkiye Varlık Fonu ve Katar Yatırım Otoritesi arasında, Borsa İstanbul’un yüzde 10'luk payının devrini içeren işlem tamamlandı.

Borsa İstanbul'un yüzde 10'u Katar'a resmen devredildi

26 Kasım 2020 tarihinde Türkiye Varlık Fonu (TVF) ve Katar Yatırım Otoritesi (QIA) arasında imzalanan mutabakat anlaşması kapsamındaki işlem, QIA'nın 200 milyon dolarlık yatırımıyla sonuçlandı.

Sözkonusu işlem bedeli, Borsa İstanbul’un 2 milyar dolarlık toplam sermaye değeri üzerinden belirlendi.

"YAPILAN YATIRIMLA HEM BORSA İSTANBUL'A, HEM DE TÜRKİYE'YE DUYULAN GÜVEN KANITLANMIŞTIR"

Türkiye Varlık Fonu CEO'su Zafer Sönmez, konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

Borsa İstanbul'daki yüzde 10'luk pay devri, iki ülkenin varlık fonları arasında uzun süreli olmasını hedeflediğimiz işbirliğinin başlangıcıdır. Bu yatırımın, Borsa İstanbul'un orta vadede planladığımız halka arzı öncesinde değer yaratımına ve kurumsal yönetim ilkelerinin geliştirilmesine katkı sağlayacağına inanıyoruz. Küresel olarak ekonomik zorlukların yaşandığı Covid döneminde ülkemize yabancı sermaye çekme açısından da bu yatırımın ayrı bir önemi bulunmaktadır. Borsa İstanbul, 2022'de faaliyete başlaması planlanan İstanbul Finans Merkezi'nin önemli aktörlerinden biri olacak; bu açıdan QIA, yaptığı yatırımla hem Borsa İstanbul'a, hem de Türkiye'nin vizyonuna duyduğu güveni kanıtlamaktadır.

VARLIK FONU'NUN BORSA'DAKİ PAYI YÜZDE 80.6'YA İNDİ

Pay devrinin tamamlanmasının ardından TVF, sahip olduğu yüzde 80.6'lık payla Borsa İstanbul'un en büyük pay sahibi pozisyonunu koruyacak.

QIA, yüzde 10'luk pay ile Borsa İstanbul'un yatırımcısı olurken, önde gelen ulusal sermaye piyasaları aktörlerinden oluşan diğer hissedarlar payların kalan kısmını tutmaya devam edecek.