Ekonomi
Giriş Tarihi : 26-11-2021 00:52   Güncelleme : 30-11-2021 03:38

Bankacılarla görüşen Kavcıoğlu: 'Olağanüstü bir toplantı değildi'

İstanbul'da Bankalar Birliği ile görüşen Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, toplantının ardından yaptığı açıklamada, "Olağanüstü bir toplantı değildi, onu ifade edeyim. Daha sonra da yapacağımız toplantılardan bir tanesi" dedi.

Bankacılarla görüşen Kavcıoğlu: 'Olağanüstü bir toplantı değildi'

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, ekonomide yaşanan son gelişmeleri değerlendirmek üzere Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Alpaslan Çakar ve bankaların genel müdürleriyle bir araya geldi.

Toplantının ardından açıklama yapan Kavcıoğlu, Merkez Bankası ile BDDK'nın karşılıklı görüş alışveriş yaptığını dile getirerek, "Genel değerlendirmeler her zaman olduğu gibi Türkiye'nin ekonomik gelişmeleri; bankacılık sektörü ile ilgili yeni bir yıla giriyoruz, durum değerlendirilmesi, Merkez Bankası ile BDDK'nın karşılıklı görüş alışverişleri oldu. Her zaman olduğu gibi, değişik bir şey yok" ifadelerini kullandı.

"Olağanüstü bir toplantı değildi"

Banka genel müdürleriyle karşılıklı bilgilendirme yaptıklarını belirten Kavcıoğlu, "İyi bir görüşme oldu. Olumlu bir hava içerisinde çok faydalı bir bilgilendirme oldu. BDDK Başkanımız toplantıdaydı. Zaten biz normalde iletişim halindeyiz. Çok güçlü bir iletişimle bankacılık sektörü Türkiye'de ve dünyada en başarılı sektör olarak çalışmalarını sürdürüyor" dedi.

Kavcıoğlu, şöyle konuştu:

Her şey kendi içerisinde konuşuldu. Bilgilendirdik. Faiz indirimleri olsun, diğer konularla ilgili. Sektör ve BDDK ile çok uyumlu iletişim içerisindedir. Dünyanın en başarılı sektörlerinden biri olarak bankacılık sektörü bu işi yürütmektedir. Karşılıklı görüş alışverişlerimiz, taleplerimiz, taleplerini değerlendirdik. Her zaman olduğu gibi bu süreci birlikte götüreceğiz. Bu toplantılar daha önceden ayrılan toplantılar. Olağanüstü bir toplantı değildi, onu ifade edeyim. Daha sonra da yapacağımız toplantılardan bir tanesi.